Miedź jest metalem charakteryzującym się trwałością, niezawodnością, odpornością na temperaturę i korozję. Należy tutaj podkreślić, iż jako materiał o wielu walorach, został doceniony nie tylko w przemyśle, ale również w budownictwie mieszkaniowym.

Miedź to nie tylko podstawowy pierwiastek potrzebny do życia roślin i zwierząt, ale także materiał przemysłowy, posiadający wyjątkowe elektryczne i termalne przewodnictwo. Miedź łatwo się przetwarza, a poprzez połączenie z innymi metalami może mieć szerokie techniczne zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.

Materiał ten wykorzystywany jest głównie na rury miedziane, stosowane w instalacjach ciepłej i zimnej wody użytkowej, wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego, w instalacjach gazowych, w klimatyzacji, a nawet w systemach solarnych.

W budownictwie miedź stosuje się na pokrycia dachowe i okładziny ścian zewnętrznych, a także w systemach odwodnienia dachu, wykonując rynny i rury miedziane spustowe.

Jako materiał dekoracyjny, ma także zastosowanie w aranżacji naszych wnętrz. Nowoczesne wnętrza wyposażone są w miedziane baterie łazienkowe czy kuchenne, a nawet wanny czy zlewozmywaki. Z miedzi powstają również nieszablonowe meble i dekoracje domu, m in. krzesła, stoły, lampy, wazony, malowidła ścienne i wiele innych.

Materiały z miedzi są stosowane w prawie wszystkich dziedzinach. Pierwiastek ten staje się niezbędnym surowcem dla nowoczesnego przemysłu.

Metal ten z powodzeniem przeszedł próbę czasu i nadal pozostaje preferowanym materiałem do budowy instalacji wodnych i grzewczych w nowoczesnych budynkach. Dziś jest niedoścignionym materiałem instalacyjnym.