System ogrzewania to jeden z zasadniczych elementów instalacji w naszym domu. Zazwyczaj wiąże się on też z instalacją ciepłej wody użytkowej. Dobierając i projektując go chcemy alby nasz przyszły kocioł CO w raz całą instalacją również realizował podgrzewania wody do naszego prywatnego użytku w domu.

Rozwiązań jest kilka i przeważnie powiązanych z instalację CO. Aby jednak taki system dobrze funkcjonował do tego systemu musimy dobrać odpowiedni zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Kocioł jednofunkcyjny plus zasobnik jest  najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową. Jest ono najwygodniejsze ponieważ  ciepła woda dostępna jest niemal od razu (przy zastosowaniu cyrkulacji), można z niej korzystać z kilku punktów poboru jednocześnie, niezależnie od ich odległości od kotła i zasobnika, bez spadków ciśnienia i temperatury. Dlatego tego typu rozwiązanie instalacji c.w.u, współgrającej  z instalacja CO jest najbardziej preferowane.  Jak wygląda taki zasobnik na wodę ?

Zasobnik ciepłej wody to zbiornik ze stali w kształcie walca lub prostopadłościanu, zaizolowany zazwyczaj pianką poliuretanową (bezfreonową) ograniczającą straty ciepła. Powierzchnia zbiornika, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, pokryta jest emalią ceramiczną (jedna lub dwie warstwy) zabezpieczającą przed korozją. Dodatkowym zabezpieczeniem przed korozją, a także osadzaniem się kamienia jest anoda magnezowa lub anoda aktywna, tytanowa. Dostępne są także zasobniki z nierdzewnej stali szlachetnej (wysokostopowej). Tego typu urządzenia nie wymagają stosowania anody ochronnej.

Wewnątrz zbiornika, w dolnej jego części, znajduje się wężownica, inaczej rura zwinięta w spiralę. Pełni ona funkcję wymiennika ciepła tzn.  przekazuje ciepło z kotła wodzie zmagazynowanej w zbiorniku, tym samym ogrzewając ją.
W instalacjach CO współpracujących z kolektorami słonecznymi stosuje się zasobniki wyposażone w dwie wężownice (dolna i górna). Są to biwalentne pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. W podgrzewaczach tych ciepło z kolektorów słonecznych przekazywane jest wodzie przez dolną wężownicę (solarną). Górna wężownica (kotłów) zaś zapewnia dogrzewanie wody przez kocioł.
Do pracy z pompami ciepła dedykowane są zasobniki z jedną, ale bardziej rozbudowaną wężownicą (2 razy większą niż w standardowych podgrzewaczach). Zwiększona powierzchnia wężownicy umożliwia efektywne podgrzewanie wody użytkowej przy niskich parametrach czynnika grzewczego ? dla pomp ciepła temperatura zasilania wynosi zazwyczaj 55/65?C.

Większość zasobnikowych podgrzewaczy jest wyposażona w króciec do podłączenia cyrkulacji, umożliwiającej użytkownikowi natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.