Jest tak wiele metod wykończenia podłogi w domu, że tylko do nas należy wybór tej najlepszej w użytkowaniu oraz najatrakcyjniejszej wizualnie. Podłogi drewniane to ciekawy a zarazem stabilny wybór

Dom bez podłóg nie istnieje, a przynajmniej w czysto praktycznym aspekcie. Dom musi być ciepły, rodzinny oraz przyjazny, a dobra podłoga w dużej mierze to gwarantuje. Podłogi drewniane to wybór z klasą, a jednocześnie ciekawy wygląd w postaci pięknego usłojenia.

Dodatkowo podłoga drewniana daje bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Co równie ważne jest wyjątkowo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkie czynniki wpływające na odkształcenia podłóg.

Podłoga drewniana to doskonały wybór dla alergików, ponieważ jest to produkt który nie wywołuje alergii, a do tego, jest naturalny.

Najważniejsze typy podłóg drewnianych to:

  • podłogi egzotyczne, które charakteryzują się piękną barwą i niepowtarzalnym układem słoi. Tworzą w pomieszczeniach wyjątkowy klimat. Dość drogie rozwiązanie, ale warte przemyślenia.

  • tradycyjne, czyli klepkowe, a zarazem najbardziej popularne podłogi drewniane. Są one bardzo trwałe, a do najlepszych gatunkowo można zaliczyć klepki jesionowe i dębowe.

  • warstwowe, to rodzaj podłóg, które przykleja się do podłoża

Najbardziej popularny jest zatem parkiet drewniany, dębowy, głównie ze względu na wytrzymałość i odporność na ścieranie. Jeśli nosimy się z zamiarem ułożenia podłogi drewnianej, należy pamiętać, aby drewno nie było ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Średnia dopuszczalna wilgotność to 8- 11%.

Parkiet układa się z deszczułek. Drewno jest z tego samego gatunku oraz jest w takim samym rozmiarze. Deszczułki łączy się na wpust oraz pióro. Parkiet układa się najczęściej w jodełkę oraz kwadrat i cegiełkę.

Można stworzyć również bardziej fantazyjne rozwiązania, czyli połączenie ze sobą różnych rodzajów oraz kolorów drewna. Także deszczułki w tym przypadku mają zazwyczaj różny kształt.