Kiedy nadchodzi czas na wybór pokrycia dachowego mamy do wyboru bardziej popularną i zarazem tańszą blachodachówkę oraz droższą dachówkę ceramiczną. Co wpływa zatem na wybór dachówki ceramicznej?

            Jest to wymagające pokrycie dachowe. Jego waga wymaga bowiem, aby konstrukcja dachu była stabilna i mocna. Drewniany ruszt musi być wykonany starannie a łaty i kontrłaty rozmieszczone z precyzją. O rozłożeniu elementów rusztu decyduje rodzaj oraz wielkość dachówek. Jeśli dom będzie miał użytkowe poddasze to najważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie kontrłat co wiąże się w późniejszym czasie z dobrą wentylacją. Jeśli natomiast budujemy dom bez użytkowego poddasza wystarczy ułożenie dachówek na samych łatach przybitych do deskowania na krokwiach lub też bezpośrednio do samych krokwi.

Dachówki tego typu wyróżnia niewielki rozmiar, dlatego też można je układać nawet na bardzo skomplikowanych powierzchniach dachowych. W związku z tym łatwo je również wymienić lub naprawić bez konieczności rozbierania większej części dachu.

Pokrycie tego typu nakłada się za pomocą gwoździ, drutu oraz klamer. Nie jest wskazane używanie zaprawy, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może się szybko wykruszać. Żywotność dachówek ceramicznych liczona jest do stu lat i co istotne nie wymaga większych konserwacji.

Istnieją trzy rodzaje dachówek ceramicznych: naturalna, angobowana i glazurowana. Dachówka naturalna jest najczęściej koloru czerwonego, co wynika z dużej zawartości żelaza w glinie. Niestety po pewnym czasie zachodzi ona mchem. Najczęściej stosowana jest na dachach domów tzw. klasycznych, stylizowanych na dworki. Angobowana dachówka to taka, która pokryta jest glinką z dodatkami tlenków, przed procesem wypalania. Proces ten wydłuża jej żywotność. Dachówka glazurowana najpierw jest wypalana, potem pokrywana specjalnym szkliwem a następnie ponownie wypalana. Dzięki temu procesowi dachówka otrzymuje specyficzny połysk. Jest bardzo odporna na działania atmosferyczne i zanieczyszczenia. Dwa ostatnie rodzaje łączy się zazwyczaj ze stylem nowoczesnym.