Kamień naturalny jest obecnie najbardziej cenionym materiałem wykończeniowym elewacji domu. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki doskonale sprawdza się, jako efektowny detal dekoracyjny, stosowany na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Cechuje go trwałość nieporównywalna z żadnymi innymi materiałami oraz niewątpliwie estetyka.

Jeszcze do niedawna kamienie stosowane były w budownictwie monumentalnym i użyteczności publicznej. Dziś wykończenia elewacji z piaskowca lub kamienia możemy spotkać również w domkach jednorodzinnych. Szeroka gama faktur i kolorów pozwala uzyskać niespotykane efekty wizualne. Zaletą tych materiałów jest możliwość dopasowania ich formy i kształtów do indywidualnych potrzeb. Na rynku do wyboru są kamienie i elementy piaskowca w postaci surowej, krojone, łupane, płytki, listewki czy wielkoformatowe płyty. Jednak, aby taka elewacja cieszyła nasze oko i była powodem dumy przez długie lata, należy ją odpowiednio konserwować. Jak zatem zadbać o elewację domu z kamienia lub piaskowca?

Naturalne materiały wykończeniowe ( kamień, piaskowiec) będą przez długie lata ozdobą elewacji, pod warunkiem, że zostaną wcześniej odpowiednio zabezpieczone, a w trakcie eksploatacji – właściwie konserwowane. Aby dobrze zadbać o taką elewację, warto wiedzieć, na jakie zniszczenia najbardziej narażony jest wybrany przez nas gatunek.

Co może zaszkodzić elewacji?

Przyczyn niszczenia fasad z kamienia naturalnego jest kilka. Szkodzą im czynniki atmosferyczne, takie jak opady, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Z wód gruntowych do kamienia mogą się przedostać niszczące go sole i kwasy, a na zawilgoconych, porowatych warstwach mogą powstać grzyby, mchy i porosty. Kwaśne deszcze przyczyniają się do niszczenia spoistości niektórych kamieni (dotyczy to zwłaszcza piaskowców). W strukturze kamieni mogą także zacząć pojawiać się gipsy i sole. Są one na tyle nasiąkliwe, że zmiany ich objętości pod wpływem wilgoci mogą niszczyć strukturę kamienia, a także powodować pękanie oraz pojawienie się białego nalotu na powierzchni.

Jak zabezpieczyć kamień?

Kamień można ochronić przed wszystkimi potencjalnymi niebezpieczeństwami, odpowiednio go zabezpieczając już na etapie obróbki oraz montażu.

Granity, wapienie i piaskowce należy poddać przed zamontowaniem polerowaniu, szlifowaniu lub wygładzaniu. Czynności te zamykają pory w ich strukturze i zapobiegają wnikaniu w głąb brudu. Tak wykończony kamień jest również odporniejszy na działanie wiatru, słońca czy deszczu, ponieważ nie matowieje.

Lekkie wapienie i piaskowce dodatkowo wymagają impregnacji podczas montażu. Zadaniem preparatów do impregnacji jest wypełnienie porów kamienia, dzięki czemu elewacja nie przepuszcza wody. Zabieg impregnacji należy powtarzać co 5-7 lat – można wykonać go samodzielnie. Dobrymi impregnatami są specjalne preparaty do kamienia, na bazie silikonów, żywic epoksydowych i związków krzemu. Przykładem jest Piaskoflex- profesjonalny środek do zabezpieczania i pielęgnacji płytek i elewacji z piaskowca, kamienia naturalnego oraz powierzchni betonowych. Preparat może służyć również, jako środek gruntujący pod farby silikonowe. Piaskoflex tworzy trwałą powłokę zabezpieczającą przed utratą koloru, wzmacniającą i chroniącą przed kruszeniem. Dzięki zmniejszeniu chłonności wody, powierzchnie są odporne na szkody budowlane wywołane przez mróz i pozostałe warunki atmosferyczne. Piaskoflex przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzyba ściennego. Zabezpieczona powłoka jest przepuszczalna dla pary wodnej, co umożliwia oddychanie ścian. Piaskoflex ułatwia również konserwację i czyszczenie zabezpieczonych powierzchni.

Jak czyścić kamień?

Jeśli porowate kamienie elewacyjne zaczną szarzeć lub czernieć, należy poddać je zabiegowi piaskowania, który przeprowadza się specjalnymi piaskarkami o regulowanym ciśnieniu, ostrości i twardości ścierniwa. Piaskowanie powinno się zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Alternatywą dla piaskowania jest mycie wodą lub parą wodną pod dużym ciśnieniem. Producenci kamiennych okładzin elewacyjnych sprzedają zazwyczaj także wyspecjalizowane środki chemiczne do usuwania niewielkich zanieczyszczeń, takie jak Piaskoflex. Są to preparaty zawierające między innymi kwasy, które wnikają w strukturę kamieni i usuwają niewielkie wykwity, mchy czy porosty.