Schody betonowe są wygodne i praktyczne. Na etapie wykańczania można po nich przenosić ciężkie przedmioty, bez potrzeby martwienia się o ich uszkodzenie. Ułatwiają prowadzenie wszelkich prac budowlanych. Jednak, aby nabrały elegancji ich surowe betonowe stopnie trzeba wykończyć.

Na rynku mamy wiele materiałów wykończeniowych schodów oraz propozycji ich aranżacji. Najbardziej popularnym surowcem, po który chętnie sięgamy jest drewno.

Stopnie schodowe drewniane

Na stopnice najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki ? dąb, jesion lub buk. Sprawdzają się też stopnie z twardego drewna egzotycznego. Na podstopnice używa się także tańszych, bardziej miękkich gatunków ? sosny lub nawet świerku. Czasami, szczególnie jeśli stopnice są zrobione z drewna egzotycznego, podstopnice wykonuje się z płyt MDF okleinowanych naturalnym fornirem.

Wymiary drewnianych stopnic i podstopnic

Elementy drewniane przeznaczone na stopnie mają zazwyczaj 3-5 cm grubości. Dawniej stosowano lite drewno. Obecnie częściej wykorzystuje się drewno klejone, ponieważ jest mniej odporne na odkształcanie się. Okładziny na podstopnice mogą być cieńsze. Wystarczy 1,5-2 cm. W nowoczesnych wnętrzach stopnice i podstopnice często mają taką samą grubość ? co oznacza, że podstopnice są grubsze.

Montaż stopnic drewnianych

Ponieważ drewno chłonie wilgoć, beton, do którego są mocowane stopnie, musi być bardzo dobrze wysezonowany. Najlepiej, aby przed przyklejeniem poleżało kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym będzie układane. Dawniej mocowano stopnice do drewnianych łat zatapianych w betonie, obecnie przytwierdza się je kołkami bezpośrednio do betonu. Na rynku można dostać specjalne Kołki do mocowania stopnic schodowych Drewno-Beton o średnicy ?8. Kołki te wykonane są ze stali konstrukcyjnej wysokowęglowej, a korpusy z polipropylenu izotaktycznego (PP). Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i udarnością. Montaż ich polega na nabiciu stopnia tzw. „trepa” (stopnica) na kołek zamocowany w podłożu.
Nie występuje tzw. konieczność „flekowania ” mocowania stopnia.
Prace montażowe może wykonać każdy. Na koniec pokrywa się beton klejem montażowym i nabija się stopnice na kołki.

Łączenie stopnic z podstopnicami

Jeżeli podstopnice są robione z drewna, najczęściej łączy się je ze stopnicami na pióro i wpust lub wsuwa w rowki wyfrezowane w stopniu. Czasami projekt schodów wymaga nadania betonowym stopniom odpowiedniego kształtu, na przykład podcięcia stopnia na wysokość okładziny stopnicy, co umożliwia wsunięcie jej w stopień.

Wykańczanie drewna

Drewno wykańcza się twardym lakierem dobranym do danego gatunku. Bardzo praktyczne jest olejowanie okładziny schodów. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach krajowych. Na wykończonej olejem powierzchni nie widać rys od drobin piasku z butów, można też bardzo łatwo samodzielnie uzupełnić miejscowo wytartą powierzchnię. W przypadku okładzin z miękkiej sosny, jodły lub świerku lepszą ochroną stopni jest lakier.