Wykończenie domu to już sama przyjemność, choć warto pamiętać o prawidłowej kolejności wykonywanych prac, aby stały się przyjemnością a nie problemem

Prace wykończeniowe najlepiej rozpocząć od położenia elektryki oraz hydrauliki. Mamy wówczas w domu prąd, który niezbędny jest przy pozostałych pracach. Dzięki podłączonej hydraulice, możemy zainstalować i uruchomić piec, dzięki czemu rozpoczniemy ogrzewanie domu.

Każdą instalację po podłączeniu należy sprawdzić. Instalacja wodna musi zostać poddana próbie ciśnieniowej i próbnemu płukaniu. Instalacja grzewcza musi być sprawdzana, zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie funkcjonowania. Stąd konieczność próbnego podłączenia kotła.

Ogrzewanie podłogowe nie może być uruchomione w czasie krótszym niż 4 tygodnie od czasu wylania wylewki. Jego uruchomienie wymaga ostrożności, nie można przekraczać kolejnych 5?C na dobę.

Kiedy podłoga zostanie wylana, przychodzi czas na tynki. W tym czasie intensywnie wydziela się wilgoć, w związku z tym dom trzeba wentylować oraz w miarę możliwości ogrzewać. Dopóki nie wyschną ostatecznie tynki, można połączyć przewody w puszkach. Można również po mału układać glazurę oraz terakotę.

Natomiast płyty gipsowo- kartonowe można układać dopiero jak tynki zupełnie wyschną, tak aby wilgoć nie doprowadzała do ich odkształcania. Po zupełnym wyschnięciu tynków, kiedy wilgotność nie będzie większa niż 3%, można rozpocząć malowanie ścian, układanie paneli oraz montaż parapetów.

Końcowy etap to instalacja urządzeń sanitarnych. Zgodnie z projektem musimy zakupić kaloryfery, zlewy, toalety, pamiętając o miejscu odpływu i sposobie podłączeń. Podłączamy również gniazdka, instalujemy sufity podwieszane, wieszamy żyrandole, montujemy schody wewnętrzne.

Kiedy prace w domu zostają zakończone, pozostaje wnosić meble. Natomiast nadchodzi czas na zagospodarowanie terenu wokół domu. Wykończenie oraz zabezpieczenie schodów zewnętrznych, podłączenie oświetlenia, położenie chodnika. Równie ważne jest ogrodzenie, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie.