Wybór miejsca, w którym będziemy chcieli mieszkać jest niezwykle ważny. Jest to bowiem wybór na lata. Ma spełniać pokładane w nim oczekiwania estetyczne, jak również ma być miejscem spokojnym i bezpiecznym.

Początek budowy domu zawsze wygląda tak samo, czyli rozpoczyna się od etapu intensywnych poszukiwań odpowiedniej, wymarzonej działki. Nie jest to wybór prosty, ponieważ zwykle mamy wobec tego miejsca wiele oczekiwań. Dla każdego z nas określenie, działka odpowiednia oznacza co innego. Jedni wolą działki dużych rozmiarów, tak aby oddalenie od innych mieszkańców dawało poczucie komfortu. Innym wystarcza działka  wielkości 500- 600 m? i sam fakt, ze mieszkają w domu jednorodzinnym a nie w bloku. Na pewno działka o większych rozmiarach daje więcej możliwości zagospodarowania. Mamy możliwość zaprojektowania, rozplanowania i obsadzenia dużego ogrodu. Odpowiednio urządzona, staje się idealnym miejscem spotkań z przyjaciółmi, czy też placem zabaw dla dzieci.

Ze względów praktycznych najbardziej odpowiednia jest działka prostokątna, o minimalnej wielkości 600 m?, nachylona lekko na południe, lub jeszcze lepiej, zupełnie płaska. Spełnia ona wówczas optymalnie warunki do zagospodarowania. Jest też o wiele więcej projektów, które można dopasować do tego typu działki. Najtrudniejsza w rozplanowaniu jest działka o nieregularnych kształtach, jak również działka wąska, zwłaszcza taka, której szerokość nie przekracza 15 m?.

Jeśli zakupimy działkę problemową zawsze możemy posiłkować się projektem indywidualnym. Niestety projekt tego typu to duży wydatek, w stosunku do projektu z katalogu.

Przy wyborze działki warto również zwrócić uwagę skąd wieje wiatr. Jest to kwestia z pozoru mało istotna, ale tylko z pozoru. Jeżeli bowiem wiatr wieje z zachodu a działka położona jest na wschodzie miasta to zanieczyszczenie płynące z miasta zostanie nawiane wprost na naszą działkę. Ciekawostką jest również fakt, że warto zwrócić uwagę na roślinność w obrębie naszej przyszłej działki. Jeśli jest jej mało lub słabo wzrasta, może to oznaczać, że ziemia ta jest niskiej klasy. Jeśli na działce rosną topole, olchy, czy też wierzby istnieje prawdopodobieństwo istnienia wód gruntowych.

Warto również sprawdzić, jakie plany wobec okolicy przewidzianej do zakupu działki, ma Urząd Miasta, czy też Gminy. Może się bowiem okazać, że w planach jest wybudowanie ruchliwej drogi, lub też uruchomienie działalności uciążliwej dla otoczenia.

Dobrze jest również wpasować się z projektem w okolicę innych domów. Dom dużych rozmiarów najlepiej będzie prezentować się w otoczeniu podobnych sobie i analogicznie, mały dom idealnie wpisze się w krajobraz niewielkich domków jednorodzinnych. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że wizualnie nasz dom zaprezentuje się bardzo korzystnie gdy dom za nami będzie większy od naszego, natomiast dom od frontu, mniejszy. Jakimi kryteriami by się nie kierować przy wyborze działki, należy pamiętać o jednej zasadzie, że najbardziej odpowiednia dla nas działka to taka, która jest wynikiem gruntownych przemyśleń a zarazem bezpośrednią konfrontacją z marzeniami.