Wiertarki, przeznaczone dla majsterkowiczów, charakteryzują się łatwa obsługą, wygodą, a przede wszystkim są tańsze od profesjonalnych. 

Zazwyczaj urządzenia te mają moc ? 500-700 W. Posiadają też wiele funkcji usprawniających i ułatwiających pracę. Wiele z nich może działać w dwóch trybach: zwykłym ? do wiercenia w drewnie lub metalu oraz udarowym ? do wiercenia w materiałach twardych i kruchych, jak na przykład w betonie, kamieniu, cegle). Praktycznie wszystkie mają funkcję regulacji prędkości i momentu obrotowego, blokadę włącznika, dzięki której podczas wiercenia nie trzeba cały czas trzymać palca na przycisku.

Umożliwiają zmianę kierunku obrotów silnika, co jest przydatne podczas wkręcania i wykręcania śrub. Większość wiertarek posiada również dodatkowy uchwyt, ułatwiający wykonywanie prac, pozwalający pewnie i stabilnie trzymać wiertarkę obiema rękoma. Zazwyczaj urządzenia te sprzedawane są w sztywnych i poręcznych walizkach. Niejednokrotnie w zestawie znajduje się komplet najbardziej przydatnych wierteł. Oddzielnie można dokupić nakładki do różnych zastosowań. Dzięki nim za pomocą zwykłej wiertarki można wycinać otwory, polerować, szlifować, ciąć, gwintować, wkręcać śruby i mieszać farby lub kleje.

Uwaga!

Nie istnieją elektronarzędzia uniwersalne. Obliczono, że przeciętny majsterkowicz korzysta ze swej wiertarki przez zaledwie kilkadziesiąt minut rocznie. Producenci dostosowują, więc parametry wiertarek amatorskich do takich potrzeb. Sprzętem tym nie powinni się posługiwać profesjonaliści w swej codziennej pracy, ponieważ uległby on wtedy zbyt szybkiemu zużyciu.