W każdym przydomowym warsztacie nie powinno zabraknąć wiertarki udarowej. Urządzenie to zdecydowanie ułatwi nam pracę, gdy będziemy chcieli wywiercić dziurę w twardym materiale np. takim jak beton czy płyta żelbetonowa. W tym wypadku zwykła wiertarka nie da rady. Na rynku dostępny jest ogromny wybór wiertarek udarowych, jednak każda z nich różni się od siebie: ceną, siłą czy mocą. Zatem czym charakteryzuje się wiertarka udarowa.

Zasadniczą cechą, która wyróżnia dostępne wiertarki udarowe to zastosowany sposób i rodzaj mocowania wiertła, który jednocześnie ma związek z siłą uderzenia udaru. Możemy więc wybierać pomiędzy urządzeniami przystosowanymi do wierteł klasycznych ? cylindrycznych oraz wiertłami SDS. Jest jeszcze trzeci rodzaj wiertarek ? a właściwie młotowiertarek ? SDS Max. To sprzęt o największej sile opracowany z myślą o potrzebach fachowców.

Na sklepowych pułkach możemy też znaleźć wiertarki uniwersalne z funkcją udaru. Ale to urządzenie, które nie poradzi sobie z twardszymi powierzchniami.

Jeżeli więc chcemy wiercić otwory w cegłach, płytach karton-gipsowych czy suporeksie, z powodzeniem wystarczą nam zwykłe wiertarki udarowe z wiertłami cylindrycznymi o najniższej mocy rzędu 500 ? 600 W. Porządną wiertarkę o takich parametrach możemy już kupić za około 300 zł. Jednak takim urządzeniem nie nawiercimy otworów w suficie. Szkoda naszych nerwów, wysiłku a przede wszystkim wiertarki, którą najzwyczajniej możemy wtedy uszkodzić. Do takich celów mamy tzw. SDS.

Wiertła SDS mocowane są w wiertarce za pomocą zatrzasku, a nie jak to ma miejsce w przypadku wierteł cylindrycznych poprzez zaciski ? ręcznie lub kluczem. Dzięki temu wiertło SDS nie obraca się, jest trwale i sztywno umieszczone w główce wiertarki. Zwykle tego typu narzędzia cechuje większa moc niż klasycznych udarów. Jednak moc sprzętu to niejedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

W przypadku udarów nie moc wiertarki ma szczególne znaczenie, ale jej siła,  wyrażana w dżulach. Na rynku możemy spotkać wiertarki o mocy około 1000 W, ale o niewielkiej sile uderzenia, a wtedy z takiego sprzętu będziemy mieli niewielki pożytek, jeśli przy jego pomocy będziemy chcieli np. wywiercić dziury w betonie.

Minimalna siła uderzenia z jaką powinien pracować udar to 2 ? 3 J. Dodatkowo wiertarki SDS najczęściej ( zależy to od producenta ) wyposażone są w funkcję podkuwania, co jest szczególnie użyteczne przy większych remontach, skuwaniu tynków czy płytek.