Wgłębienia montażowe Torx zyskały sporą popularność

W niedawnym wpisie przybliżaliśmy Wam różnicę między popularnymi wgłębieniami montażowymi PH i PZ. Pora uzupełnić wiedzę i tym razem przyjrzeć się bardzo rozbudowanemu systemowi grotów typu Torx. Liczba końcówek jest imponująca, co ma znaczenie przy różnych pracach monterskich. Wgłębienia montażowe Torx pozwalają przede wszystkim na pewniejsze zamocowanie i są doskonałą alternatywą dla standardowego imbusa.

Wgłębienia montażowe Torx ? dla bardziej wymagających zamocowań

Wgłębienia montażowe Torx  już dawno zdobyły sobie ogromną popularność na całym świecie. Często nazywane po prostu ?gwiazdkami? (od kształtu grotu wkrętu) wypierają z rynku wgłębienia imbusowe. Powód jest prosty ? Torx zapewnia dużo lepsze przenoszenie momentu obrotowego, jest pewniejszy w mocowaniach do twardej powierzchni i lepiej znosi obciążenia generowane przez końcówki montowane na elektronarzędziach.

Nacięcie wgłębienia jest bardzo charakterystyczne ? ma kształt sześcioramiennej gwiazdy, który jednak różni się w zależności od konkretnego wkrętu. Jest to bodaj najbardziej kompletny system wgłębień oferowany na rynku. Do wyboru mamy kilkadziesiąt rozmiarów (od T1 do T100), wersje z otworami w środku i bez nich oraz z grubszymi ramionami gwiazdy do specjalnych zastosowań.

Powszechnie mianem wgłębień Torx nazywa się też groty w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.

Dlaczego Torx?

Wiele osób może się zastanawiać, po co producenci stosują tak skomplikowany wzór wgłębienia, zamiast po prostu sięgać po sprawdzony grot płaski lub krzyżowy (PH czy Pozidriv)? Odpowiedź jest złożona. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, wgłębienia montażowe Torx zapewniają dużo większą siłę przenoszenia momentu obrotowego (mogą więc być stosowane w praktycznie każdym rodzaju podłoża), a po drugie chodzi o zabezpieczenie przed manipulacją ze strony osób nieuprawnionych.

Wkrętak krzyżowy z powodzeniem można przecież zastąpić np. scyzorykiem. Z Torxem nie pójdzie już tak łatwo ? producenci różnego rodzaju sprzętu ograniczają dzięki temu sytuacje, w których osoba bez fachowej wiedzy mogłaby rozkręcić urządzenie i uszkodzić to, co znajduje się pod zabezpieczeniem.

Oczywiście system pierwotnie skomplikowany i zamknięty dla domowych majsterkowiczów szybko dostał się pod strzechy, a dostępność odpowiednich końcówek bitowych jest ogromna.

Różne rodzaje wgłębień

Wgłębienia montażowe Torx występują w trzech popularnych kształtach:

  • Torx ? podstawowy rodzaj wgłębienia, klasyczna gwiazdka;
  • Torx Plus ? zmodyfikowany kształt gwiazdki, która ma szersze końcówki. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie jeszcze większego momentu obrotowego;
  • Torx BO ? wersja wgłębienia z otworem pośrodku grotu. Otwór ma dodatkowo zabezpieczać końcówkę bitową przed przemieszczaniem się, co pozwala używać tego typu wkrętu w najbardziej wymagającym podłożu.

Wymieniliśmy rodzaje wgłębień nie bez powodu. Każdy majsterkowicz musi bowiem pamiętać, że końcówki bitów pasujące do powyższych grotów nie są zamienne. Nie możemy więc stosować końcówki Torx Plus do Torx, czy Torx do Torx BO. Po pierwsze nie zapewnimy odpowiedniego przekazania momentu obrotowego, a po drugie na pewno zniszczymy bit i samo gniazdo wkrętu.

Odpowiednia końcówka to podstawa

Skoro wspomnieliśmy o bitach. To oczywistość, ale warto ją podkreślić ? wgłębienia montażowe Torx są bardzo wymagające co do jakości końcówek. Naprawdę nie opłaca się inwestować w najtańsze produkty dostępne w hipermarketach. Są tak słabe, że mogą się całkowicie zedrzeć już po pierwszym użyciu.

Końcówkę bitową zawsze dobieramy do konkretnego typu wgłębienia i zwracamy uwagę na jej twardość. Jeśli musimy wkręcić wkręt w miękki materiał (chociażby drewno), używamy bitu twardego. Do podłoża bardziej opornego (jak np. metal) konieczne jest zastosowanie końcówki elastycznej.

Wgłębienia montażowe Torx mają zdolność przenoszenia ogromnych sił, ale warunkiem jest prawidłowe osadzenie końcówki w gnieździe. Dzięki temu bit nie będzie się łamał i ?nie wyrobi? grotu wkrętu.