Wgłębienia montażowe PH i PZ znacznie się od siebie różnią

Scena z życia majsterkowicza. Masz do osadzenia wkręt z gniazdem krzyżowym. Co robisz? Oczywiście używasz krzyżowej końcówki bitowej. Niestety, znów po kilku próbach kompletnie zdarte zostało wgłębienie montażowe wkrętu. Słaba jakość materiału? Niekoniecznie. Prawdopodobnie użyłeś nieprawidłowej końcówki. Wgłębienia montażowe PZ i PH znacznie się bowiem od siebie różnią, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne. Uporządkujmy wiedzę na ten temat.

Wgłębienie montażowe PH ? zwykły krzyżak, który cechuje uniwersalność

Z pozoru podobne, w praktyce mają różne zastosowania. Wgłębienie montażowe PZ i PH po bliższym przyjrzeniu cechują się zupełnie inna budową grota. Zacznijmy od najpopularniejszych wgłębień PH, czyli Phillips. Można także spotkać oznaczenie Ph. Jest to klasyczne wgłębienie krzyżowe, do którego pasują wszystkie uniwersalne końcówki śrubokrętów krzyżowych lub nasadek do elektronarzędzi. Tego typu wgłębienie znajdziemy we wkrętach do drewna, metalu czy płyt GK.

Wgłębienie montażowe PH występuje w sześciu rozmiarach PH00, Ph0, PH1 2,5-3mm, PH2 3,5-5mm, PH3 6mm i PH4 8mm. Charakterystyczne dla tego typu grota jest to, że krawędzie wgłębienia są lekko skośne, a ścianki zbieżne, co zapewnia im bardzo ścisłe przyleganie do siebie. Dzięki temu wgłębienie to jest bardzo uniwersalne i powszechnie stosowane przez producentów wkrętów na całym świecie.

Wgłębienie montażowe PZ ? więcej nacięć, pewniejsze mocowanie

Wgłębienie montażowe PZ tylko na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od popularnego PH. Gdy przyjrzymy się mu z bliska zauważymy, że producent wkrętu zastosował dodatkowe nacięcia, przefrezowania. Po co? Chodzi o maksymalną przyczepność końcówki wkrętaka i dużo pewniejsze mocowanie w podłożu. Tego typu wkręty doskonale sprawdzają się przy dużych obciążeniach, praktycznie bez względu na materiał (drewno, metal). Najczęściej spotkamy je w pracach stolarskich i ciesielskich.

Cztery dodatkowe nacięcia grotu wymagają oczywiście zastosowania zupełnie innej końcówki bitowej. Nie każdy o tym pamięta i stąd biorą się problemy związane z niszczeniem wgłębienia lub samej końcówki. Wgłębienie PZ, inaczej Pozidriv, umożliwia użycie dużo większej siły wkręcania bez obawy o uszkodzenie grotu. Warunkiem jest jednak zastosowanie prawidłowej końcówki.

Ważne! Do wgłębienia typu PZ pasuje wyłącznie tego typu końcówka bitowa. Analogicznie jest z wgłębieniem PH.

Mniej popularne wgłębienia PH i PZ

Systemy obu wgłębień zostały rozbudowane o inne rodzaje grotów, które nie są tak często spotykane, ale warto o nich wiedzieć. Wgłębienie PH PlusMinus bardzo przypomina wgłębienie Pozidriv. Również mamy tu dodatkowe nacięcia, a samo wgłębienie nazywane jest płasko-krzyżowym. Oznacza to, że możemy do niego użyć także końcówki płaskiej ? krawędzie wgłębień są dużo dłuższe od standardowych.

Podobny system znajdziemy w przypadku wgłębienia PZ, gdzie także mamy grot typu PlusMinus. Brakuje w nim jednak dodatkowych nacięć, jest to klasyczne, szerokie wgłębienie krzyżowe z dopuszczeniem stosowania końcówki płaskiej.

Ważny dobór odpowiednich bitów

Jak wspomnieliśmy, do wgłębień PH i PZ nie można stosować tych samych końcówek. Jest to prosta droga do zniszczenia wkrętów i narzędzi. Wybierając odpowiedni bit pamiętajcie również o jego jakości. Najtańsze produkty nie mają nic wspólnego z wytrzymałością. Nie dość, że same bardzo szybko się niszczą, to jeszcze mogą uszkodzić grot wkrętu, co uniemożliwi jego wymontowanie z podłoża.

Bit w połączeniu z wgłębieniem montażowym pracuje z bardzo dużym momentem skręcającym. Pewność połączenia jest zatem absolutnie kluczowa. W słabszym podłożu możliwie jest oczywiście wkręcenie wkrętu PH końcówką PZ, ale w twardszym materiale (np. drewnianej belce) efekt będzie mizerny. Bity dobieramy jednak nie tylko do rodzaju wgłębienia, ale też do warunków pracy.

Do bardzo wymagających zastosowań (wkręcanie w metal lub twarde drewno) warto wybrać bity z dodatkową powłoką, np. diamentową. Są droższe, ale posłużą dużo dłużej. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy ich używać zgodnie z przeznaczeniem do prawidłowych typów wgłębień montażowych.