Uszczelnianie okien i drzwi warto wykonać przed zimą.

Powiało chłodem, a w wielu regionach kraju sypnęło nawet śniegiem. Nie ma wątpliwości ? zima zbliża się do nas wielkimi krokami. To naprawdę ostatni moment, aby przyjrzeć się termoizolacyjności naszych domów i mieszkań. Oczywiście przed mrozami nie zdążymy już przeprowadzić kompleksowej termomodernizacji, ale czasami cuda działają nawet drobne czynności. Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć, jest uszczelnianie okien i drzwi. Problemy z tymi elementami na pewno ujawnią się wraz z nastaniem bardzo niskich temperatur i porywistych wiatrów. Jak zabrać się za to fachowo? Oto nasz poradnik.

Skutki nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej

Wiele polskich domów i mieszkań nadal korzysta ze starej, drewnianej stolarki okiennej, która po latach przestaje już spełniać swoje zadanie. Pojawiają się ubytki, a nawet całkiem spore szpary. W naturalny sposób powoduje to nadmierne wychładzania wnętrza oraz pogorszenie komfortu mieszkania. Przez takie nieszczelności do środka napływa zimne powietrze, towarzyszą temu przeciągi i świsty. Oczywiście w odwrotnym kierunku wędruje powietrze ogrzane, co z kolei przekłada się na wzrost rachunków za energię.

Ważne!

Szacuje się, że przez nieszczelną stolarkę koszty ogrzania domu czy mieszkania mogą wzrosnąć nawet o 25%.

Problemem są jednak nie tylko okna, ale też drzwi, szczególnie te zamontowane w domu jednorodzinnym. W ich przypadku największe nieszczelności tworzą się w rejonie progu, zawiasów i klamki.

Co ciekawe problem dotyczy nie tylko konstrukcji drewnianych, ale też okien plastikowych. Tutaj po latach zaczną się kłaniać błędy montażowe. Nieszczelności pojawią się wówczas na styku ramy z parapetem i otworem okiennym. W tych rejonach może się skraplać woda, a nawet przenikać do środka mieszkania podczas intensywnych opadów deszczu. Będzie to prowadzić do destrukcji pianki montażowej i znacznego pogorszenia jej parametrów izolacyjnych.

Na czym polega uszczelnianie okien i drzwi?

Najprostszą i zwykle dość skuteczną metodą uszczelniania okien i drzwi jest po prostu zastosowanie samoprzylepnych uszczelek. Są one dostępne w różnych kolorach i kształtach, tak aby móc dobrać je do konkretnego modelu okna. Uszczelki najczęściej stosuje się na styku skrzydła okiennego z ramą lub skrzydła drzwi z ościeżnicą. Efekt zazwyczaj jest bardzo dobry, ale nietrwały ? takie uszczelki trzeba regularnie wymieniać.

Bardziej skomplikowanym, ale skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po silikon. Dobieramy oczywiście środek przystosowany do pracy w zmiennej temperaturze i odporny na działanie wilgoci. Silikonu użyjemy głównie w sytuacji, gdy nieszczelność pojawiła się na styku szyby z ramą. Wówczas stosuje się go także z uwagi na efekt estetyczny.

Ważne!

Pamiętajmy, że silikon można nakładać tylko na czystą i suchą powierzchnię ? w przeciwnym razie nie będzie prawidłowo przylegać do podłoża.

Silikon jest również bardzo dobrym materiał uszczelniającym, jeśli szpara pojawiła się na styku ramy okiennej z parapetem i otworem okiennym. Wówczas należy zastosować środek dedykowany do pracy na zewnątrz i wodoodporny. Cienką warstwę nakładamy zarówno od strony zewnętrznej parapetu, jak i mieszkalnej. Chronimy w ten sposób dom przed nadmiernym wychładzaniem i wodą opadową.

Ważne!

Jeśli szpary są już na tyle duże, że ich maskowanie silikonem czy uszczelkami nie przynosi efektu, to nie mamy wyjścia ? konieczne będzie zainwestowanie w wymianę stolarki okiennej. W ostatecznym rozrachunku się to jak najbardziej opłaci, ponieważ szybko zauważymy spadek opłat za ogrzewanie.

Uszczelnianie okien i drzwi każdy może przeprowadzić we własnym zakresie, nie są to prace specjalnie skomplikowane. Pamiętajcie tylko, aby korzystać z dobrej jakości materiałów. Zróbcie to także jeszcze przed mrozami, bo później cała operacja będzie znacznie utrudniona, a wręcz niemożliwa (silikonu nie można używać na zewnątrz przy ujemnych temperaturach). Uwierzcie, ten trud się opłaci i wpłynie na poprawę komfortu mieszkania oraz obniżenie wydatków za energię. Powodzenia!