Większość nowobudowanych domów czy mieszkań charakteryzuje się małą powierzchnią łazienek. Zazwyczaj projektanci przeznaczają na te pomieszczenia ok 4-5 m2, a bywają również jeszcze mniejsze.

Urządzenie takiego pomieszczenia sprawia wiele kłopotów, ponieważ to, co zwykle nam się podoba, okazuje się, że nijak pasuje do naszej blokowej łazienki. Zatem na co zwrócić uwagę przy doborze aranżacji tego pomieszczenia.

Zastosowanie kilku prostych rozwiązań może znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę wnętrza. Oto sprawdzone sposoby, dzięki którym optycznie powiększymy niewielkie wnętrze.

Odpowiednie oświetlenie w łazience

Optymalne dopasowanie światła to jeden ze sposobów optycznego powiększenia niewielkiej łazienki. Odpowiednio dobrana temperatura i barwa sprawią, że nawet przy ograniczonym metrażu pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie i czysto.

Oprócz źródła ogólnego, warto zadbać o reflektory punktowe, zamontowane bezpośrednio nad strefą umywalkową. Odpowiednie oświetlenie lustra ułatwi przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i nakładanie makijażu. Istotne jednak, aby dostosować kąt padania promieni tak, aby nie pojawiał się cień, który może nienaturalnie zmieniać odcień skóry.

Kolory ścian i podłogi

W optycznym powiększaniu małej łazienki dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane materiały. Aranżując pomieszczenie warto wykorzystywać jasne i chłodne barwy ? biel, szarości, pastelowy błękit czy róż. Tego typu odcienie zastosowane przy wykańczaniu ścian i podłóg dadzą efekt ?oddalenia?, co pozwoli na pozyskanie dodatkowej głębi.

Rozmiar płytek

Podczas aranżacji łazienki zwróć szczególną uwagę na rozmiar płytek. We wnętrzach o ograniczonym metrażu sprawdzą się te w większym formacie. W przypadku wariantów prostokątnych, poziomy układ kafli wizualnie poszerzy łazienkę. Położenie pionowe sprawi natomiast, że wnętrze wyda się wyższe. Decydując się na wykończenie podłogi, warto zastanowić się również nad skośnym rozmieszczeniem typu karo.

Błyszczące materiały

Poza barwą i ułożeniem, ważną kwestią jest także połysk płytek. Wykorzystanie materiałów odbijających światło to powszechne rozwiązanie w niewielkich łazienkach.

Obok błyszczących płytek i szklanej kabiny prysznicowej zastosowanie znajdzie również armatura pokryta specjalną powłoką chromowaną. O błyszczącą powierzchnię zadbaj przy wyborze mebli. Najlepiej sprawdzą się meble z połyskującą warstwą lakieru, które będą odbijały światło.

Lustro w małej łazience

Całość wyposażenia dopełni szerokie lustro, które powiększy powierzchnię łazienki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch tafli na przeciwległych ścianach.

Kabina prysznicowa bez brodzika

Z uwagi na brak miejsca częstą praktyką jest zamontowanie kabiny prysznicowej. I w tym wypadku optyczne powiększenie łazienki umożliwi wybór odpowiedniego modelu. Aby uniknąć wizualnego podziału pomieszczenia, zdecyduj się na przezroczysty wariant oszklony bez brodzika. Taka kabina z łatwością zharmonizuje się w otoczeniem, nie przytłaczając go swoim rozmiarem.

Wybór wyposażenia o dużych gabarytach

Ceramika sanitarna o niewielkich wymiarach jest oczywistym wyborem przy aranżowaniu małych toalet i łazienek. Jednak zbyt duża ilość tego typu wyposażenia zamiast zaoszczędzenia przestrzeni, prowadzi do powstania chaosu i natłoku. Dobrym rozwiązaniem będzie, więc wybranie sprzętów o dużych gabarytach. Wbrew pozorom nie wpłyną one na optyczne zmniejszenie łazienki, ale nadadzą jej przestronności i uporządkowania.

Wolna podłoga

We wnętrzach o ograniczonym metrażu warto również zadbać o pozostawienie wolnej podłogi, na przykład dzięki zamontowaniu podwieszanego wyposażenia łazienkowego. Tego typu rozwiązanie nada przestrzeni lekkości i przejrzystości.