Kasetony sufitowe są bardzo dobrym i łatwym elementem wykończeniowym naszego domu czy mieszkania. Na rynku mamy szeroki ich wybór oraz gamę wzorów.

 Rodzaje kasetonów

tłoczone – są to najtańsze kasetony o ograniczonej ilości wzorów. Jak sama nazwa wskazuje, wzór został wytłoczony na styropianie i klejone są stykowo.

wtryskowe – są to najciekawsze kasetony w bardzo szerokiej gamie wzorów. Są one wiele grubsze od tłoczonych i występują z zakładką lub bez niej.

ekstrudowane - różnią się od zwykłych kasetonów. Ich powierzchnia jest gładka, ale posiada ciekawe wzory (np. struktura drewna czy marmuru). Kasetony te są barwione odpowiednimi farbami odpornymi na ścieranie i zabezpieczonymi przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Kasetony układamy na całej powierzchni sufitu. Doskonale maskują nierówności podłoża, podnosząc izolacyjność cieplną pomieszczenia, a także wygłuszając je.

Gzymsy (listwy styropianowe) przyklejamy w miejscu łączenia sufitu ze ścianą, wykańczając w ten sposób sufit pokryty kasetonami, maskując zakończenia tapet, lub bezpośrednio na ścianie malowanej dowolnym rodzajem farby, podnosząc wartość estetyczną pomieszczenia lub maskując nierówne krawędzie sufitu. Rozety montujemy zazwyczaj, jako element dekoracyjny nad żyrandolem. Kasetony, gzymsy i rozety możemy po ułożeniu pomalować farbą emulsyjną.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do montażu

 Aby prace przebiegały sprawnie, należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i narzędzia:

– klej do styropianu

– ostry nóż

– gips szpachlowy

– korytko

– płaski pilnik

– drobnoziarnisty papier ścierny

– ścierka lub gąbka

– ołówek

– szpachelka

– pędzel

– pistolet do kleju w kartuszy

– łata drewniana

Przygotowanie podłoża

Kasetony, panele sufitowe, gzymsy i rozety można układać na suche tynki, beton, gazobeton, płyty gipsowo-kartonowe, płyty wiórowe i stolarkę. Podłoże przeznaczone do położenia kasetonów musi być suche, wolne od tłuszczu, twarde, możliwie gładkie i chłonne, pozbawione starych tapet i farb klejowych. Powierzchnie pokryte farbami zmywalnymi należy przed rozpoczęciem prac umyć szarym mydłem i wypolerować. Z powierzchni pokrytych farbą matową usuwamy pył i myjemy ciepłą wodą z detergentem. Podłoża surowe lub pyliste gruntujemy emulsją gruntującą.

Montaż kasetonów

Liczba kasetonów powinna być zawsze większa o 10% od powierzchni sufitu.

Prace należy zacząć od wykreślenia linii dzielących sufit na cztery równe prostokąty, wzdłuż których rozpoczyna się układanie kasetonów. Do układania kasetonów używamy specjalnego kleju do styropianu. Najlepiej użyć w tym celu gotową zaprawę klejową w formie pasty Styroflex. Styroflex służy do klejenia kasetonów, ekranów zagrzejnikowych oraz płyt styropianowych do podłoży betonowych, gipsowych, drewnopodobnych oraz innych.Posiada Atest PZH. Klej rozkładamy równomiernie na odwrocie każdego kasetonu.

Pierwszy kaseton przyklejamy na przecięciu wyznaczonych linii. Przyciskamy z wyczuciem kaseton do sufitu tak, aby klej rozszedł się po całej powierzchni płyty i dobrze przylgnął. Jeśli bokami wypłynęło trochę kleju, usuwamy go natychmiast za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki. Kolejnymi kasetonami pokrywamy cały sufit.
Ostatnie rzędy kasetonów, znajdujące się tuż przy ścianie najczęściej trzeba przyciąć ostrym nożem. Aby uzyskać kaseton o kształcie idealnie wypełniającym pozostałą do pokrycia powierzchnię, nakładamy przycinany kaseton na sąsiednim i używając trzeciego, którego krawędź opieramy o ścianę, rysujemy wzdłuż jego krawędzi linię przycięcia drugiego kasetonu.

Układanie gzymsów

Zaczynamy od narożnika pomieszczenia, obcinając skośnie końcówkę gzymsu. Przykładając gzyms w planowane miejsce montażu i obrysowując go delikatnie ołówkiem, otrzymamy linie pomocnicze, do których będziemy równać przyklejany gzyms. Powierzchnię gzymsu pokrywamy równomiernie specjalnym klejem do styropianu i przykładamy do sufitu, orientując się według wyznaczonych linii.
W taki sam sposób postępujemy układając kolejne elementy gzymsu. Aby zamaskować miejsca łączenia poszczególnych elementów gzymsu, nakładamy na nie cienką warstwę gipsu szpachlowego, którą po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym zawiniętym na płaski pilnik.