Tynki wewnętrzne to jeden z ostatnich etapów wykończenia wnętrza do stanu developerskiego. Tynki mogą być ręczne, nakładane kielnią lub też pacą, jak również maszynowe, gdzie tynki nakłada się agregatem

Tynki wewnętrzne składają się ze spoiwa w postaci cementu, wapna, lub też gipsu oraz piasku i wody. Czasem pojawiają się dodatki, które poprawiają plastyczność oraz przyczepność. Tynki mogą być jedno lub kilkuwarstwowe. Przykładowo tynki trójwarstwowe uzyskać można przez naniesienie po kolei obrzutki, narzutu oraz gładzi, natomiast dwuwarstwowe przez naniesienie obrzutki i narzutu. W przypadku tynków jednowarstwowych narzut stosuje się na surową ścianę bezpośrednio.

Wybierając rodzaj tynku należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze jaki jest rodzaj podłoża, na którym tynk zostanie położony, po drugie grubość warstwy jaką można ułożyć z danego tynku. Nie z każdego rodzaju tynku da się położyć grubszą warstwę i analogicznie, cieńszą. Dla inwestora jest jeszcze bardzo istotny sam koszt tynków a ceny są bardzo zróżnicowane.

Tynkowanie można rozpocząć gdy zakończone są wszelkie prace stanu surowego. Ściany muszą być dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Tuż przed samym tynkowaniem, ścianę zwilża się wodą. W przypadku tynków wielowarstwowych najpierw układa się słabszą warstwę na mocniejszą, czyli na mocną obrzutkę nakłada się narzut, który jest słabszy a na to dopiero gładź. Jeśli nie będziemy trzymać się tych zasad, tynk może odpaść od ściany.

W obecnych czasach coraz częściej korzysta się z agregatu tynkarskiego, co przede wszystkim skraca czas tynkowania oraz środki zawarte w tego typu zaprawie są bardziej przyjazne dla zdrowia oraz środowiska. Optymalna temperatura do tynkowania to od + 5 do +25. Tynki należy dobrze zabezpieczyć, szczególnie podczas pierwszej doby po wykonaniu prac. Należy je też chronić przed działaniem wiatru oraz promieni słonecznych. Zakłada się, że przez jedną dobę wysycha jednomilimetrowa warstwa tynku. Klasyczny tynk ma 10 mm więc teoretycznie powinien wyschnąć po około dziesięciu dniach.