Jedną z metod budowania jest zastosowanie bloczków silikatowych, ocieplonych wełną mineralną, natomiast drugą, równie popularną jest zastosowanie betonu komórkowego.

Oba produkty wytwarzane są z wody, piasku i wapna. Jedynie technologia ich powstawania jest różna. Materiały silikatowe produkowane są w postaci bloczków, cegieł i płytek. Są to produkty ekologiczne i to zapewne również skłania do ich zakupu. Jako jedyne posiadają możliwość ponownego użycia po rozbiórce. Mieli się je i ponownie tworzy bloczki. Bardzo dobrze akumulują ciepło i są mrozoodporne, oraz odporne na deszcz, dzięki czemu nie ma potrzeby ich tynkowania. Same bloczki są tanie w zakupie więc kwestia ceny oraz brak potrzeby tynkowania, mają duży wpływ na popularność silikatów. Dodatkowo mur z silikatów tworzy tzw. przestrzeń oddychającą, dzięki czemu unikniemy problemów z zawilgoceniem. Cechuje je także wysoka izolacyjność akustyczna. Bloczki silikatowe układa się na spoinę z tradycyjnej zaprawy cementowo- wapiennej.

Jeśli zależy nam na szybkiej budowie, na materiał budulcowy najlepiej wybrać beton komórkowy. Są to bowiem duże a zarazem lekkie bloczki. Cechuje je łatwość murowania oraz obróbki. Przy użyciu podstawowych narzędzi można je łatwo przycinać, czy też obrabiać. Można z nich budować ściany zewnętrzne bez konieczności ocieplania. Natomiast należy pamiętać o otynkowaniu takiej ściany, ponieważ to ją dodatkowo zabezpiecza. Należy także dopilnować, aby nie wytwarzały się mostki termiczne, ponieważ ucieka nimi ciepło. Dopilnować również trzeba precyzyjnego wykonania dachu, ponieważ ściekająca woda może poczynić niepowetowane szkody. Jest to materiał energooszczędny więc jednocześnie spełnia wszelkie normy ekologiczne. Często słyszy się wypowiedzi, że jest to materiał mniej trwały. Z drugiej jednak strony wytwarzany jest w Europie od ponad 100 lat i nadal nie traci na popularności. Jaki by nie był to materiał należy zadbać o prawidłowe jego ułożenie a następnie odpowiednie użytkowanie budynku.