Wyrzynarka jest wygodnym sprzętem domowym, która przydaje się do sprawnego przecinania  drewna oraz metalu. Zamiast męczyć się brzeszczotem lepiej zaopatrzyć się w to narzędzie, a zapewniam że pracy dla niego nie będzie brakowało w naszym domu czy mieszkaniu. Jednak pojawia się pytanie jakiego typu urządzenie wybrać ?

Otóż najczęściej kupowanymi wyrzynarkami do użytku domowego są Bosch PST 800 PEL, Hitachi CJ110MVA i Bosch GST 65B.

GST 65B – wyrzynarka Bosch (niebieski)

Ta wyrzynarka rekomendowana jest wymagającym użytkownikom, którzy w swojej pracy wykorzystują często to narzędzie. Wysoka moc 400 W pozwala osiągnąć doskonałe wyniki. Kompromis zaskakująco dobrej jakości oraz ceny został osiągnięty zapewne kosztem wyposażenia standardowego, które zostało ograniczone do minimum. Robiąc bilans zalet i wad narzędzia, można jednoznacznie stwierdzić niewątpliwą przewagę atutów. Ta wyrzynarka Bosch jest prostym w obsłudze i solidnie wykonanym (stabilna metalowa podstawa) urządzeniem. Brzeszczot oraz wkrętak znajdziemy na wyposażeniu. Ponadto długi wkrętak na wyposażeniu ułatwia wymianę brzeszczotów. Zamontowanie przystawki umożliwia ograniczenie wyrywania przez brzeszczot ciętego materiału. Wyrzynarka posiada regulację prędkości w przycisku oraz użyteczną blokadę „praca ciągła”. Wyrzynarka zapewnia komfortowe cięcie w kilku płaszczyznach. Klienci do atutów zaliczyli również miękki przewód oraz łatwość utrzymania narzędzia w czystości. Zarzuty wobec wyrzynarki GST to przede wszystkim brak regulacji oscylacji brzeszczotu, brak możliwości odsysania pyłu oraz brak walizki.

CJ110MVA – wyrzynarka Hitachi

Podobnie jak wyżej opisany model Bosch GST65b, również firma Hitachi pomyślała o wymagających użytkownikach. Dzięki mocy 720 W i skokowi brzeszczotu 26 mm. Urządzenie to jest  dobrą i wszechstronną wyrzynarką. Posiada ona również rozbudowane możliwości regulacji pozwalające na różne prace i obrabianie różnych materiałów takich jak: drewno, tworzywa sztuczne czy metale. W zestawie otrzymujemy klucz imbusowy oraz brzeszczot. W przeciwieństwie do swojego poprzednika ta wyrzynarka posiada możliwość odsysania pyłu. Regulowana prędkość cięcia oraz beznarzędziowa wymiana brzeszczotu to kolejne zalety. Wyrzynarka posiada solidną metalową stopę oraz funkcjonalne rozwiązanie w postaci podświetlenia miejsca pracy. Główne minusy to problematyczne ściąganie i zakładanie osłony oraz ciężko wyjmowalny brzeszczot. Ponadto skala kąta nachyłu cięcia jest słabo widoczna oraz nieprecyzyjna.

PST 800 PEL – wyrzynarka Bosch (zielony)

Model dla wytrawnych majsterkowiczów oraz osób poszukujących przyzwoitej wyrzynarki do prac przydomowych. Bosch zapewnia bogate wyposażenie standardowe oraz szereg przemyślanych rozwiązań. Takich jak praktyczny magazynek na zapasowe brzeszczoty ukryty w podstawie wyrzynarki. Najważniejsze elementy decydujące o bezpieczeństwie oraz precyzji cięcia są czerwone, co bardzo pomaga w sprawnej kontroli nad urządzeniem. Wyrzynarka PST800 znajduje się w praktycznej walizce transportowej, która chroni narzędzie przed uszkodzeniami i kurzem. Główne zalety tej zielonej wyrzynarki to bez narzędziowa wymiana brzeszczotu (SDS), a także możliwość cięcia pod kątem oraz odsysania pyłu. Ponadto regulacja prędkości cięcia znajdująca się w przycisku oraz rękojeści pokryte miękką okładziną. Niestety i w tym przypadku skala nachylenia płaszczyzny cięcia mogłaby być bardziej widoczna i dokładna.