Schody murowane to nadal najczęściej spotykana forma schodów. Są stabilne, trwałe. Na czym jeszcze polega ich popularność?

Schody murowane to oczywistość wpisana w naszą tradycję budowlaną. Nawet projektanci domów jednorodzinnych przewidują w projektach najczęściej schody murowane. Po pierwsze są one tańsze, aniżeli schody drewniane, po drugie są szybsze w wykonaniu.

Schody tego typu są odporne na uszkodzenia, stabilne, i co bardzo istotne, są ognioodporne.

Planując wybór schodów musimy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będą postawione. W pomieszczeniach małych sprawdzą się lepiej lekkie, drewniane schody, ponieważ murowane swoją masywnością jeszcze pomniejszają wielkość pokoju. Jeśli nie mamy możliwości wyboru i stawiamy schody murowane to dobrym pomysłem jest zrobienie pod schodami schowka, który zagospodaruje miejsce, które i tak pozostaje niewykorzystane.

Schody murowane, ze względu na swoją masywność i niejaką surowość wykonania wymagają estetycznego wykończenia. Najczęściej pokrywa się je drewnianymi nakładkami i ozdabia drewnianymi balustradami.

Schody żelbetowe dzielimy na prefabrykowane i monolityczne. Schody monolityczne powstają w całości na miejscu, z betonu i prętów zbrojeniowych. Beton ten musi cechować wysoka odporność na ściskanie. Wylewa się je zazwyczaj przy zalewaniu stropu, ponieważ ułatwiają transport materiałów na wyższe kondygnacje. Układanie schodów rozpoczyna się od dołu. Kolejne warstwy są zagęszczane i ubijane łopatą. Następne jest opukiwanie deskowania. Związany beton zaciera się na gładko a ubytki uzupełnia zaprawą cementową. Sprawą istotną jest wykonanie powyższych czynności jednego dnia, aby uniknąć pękania betonu. Bardzo ważne jest też zadbanie, aby schody ułożone były w idealnym poziomie. Deskowanie schodów można zdjąć dopiero po 3- 4 tygodniach.

Schody prefabrykowane przywożone są na plac budowy już w całości. Gotowe elementy łączone są na miejscu budowy. Ich elementami nośnymi są belki, lub też płyty.