Obecnie budując dom, bierzemy pod uwagę racjonalne i lepsze wykorzystanie pomieszczeń gospodarczych takich jak: piwnice, pawlacze, poddasza czy strychy. Jeżeli warunki geologiczne na to pozwalają to decydujemy się na duże piwnice, które zazwyczaj są wielkości kondygnacji naszego domu.

Pomieszczenie piwniczne służy jako miejsce pieca na centralne ogrzewanie, składu węgla czy rzeczy, które w danej chwili nie są nam potrzebne, a trzeba je gdzieś schować bo mogą się czasem przydać. Często posiadając dużą piwnicę decydujemy się np. na zrobienie w niej jeszcze jednego pokoju lub mieszkania, albo chcemy sobie tam zorganizować saunę lub salę fitness. Piwnica jest najniżej (praktycznie pod ziemią) położonym piętrem naszego domu i narażona jest na wiele niekorzystnych warunków takich jak wilgoć, opady, mróz itp. Aby móc w pełni wykorzystać pomieszczania piwniczne trzeba je odpowiednio przygotować, a mianowicie zaizolować przed działaniem atmosferycznym i naturalnym podłoża, tak aby były suche, ciepłe i dobrze wentylowane. O tym należy pomyśleć już na etapie budowy domu, a dokładnie stawiania jego piwnicznych fundamentów.

Jak zabezpieczyć piwnicę  przed wilgocią ? Do tej pory do wykonania izolacji fundamentów używało się papy i lepiku. Obecnie na rynku  możemy dostać specjalne  folie hydroizolacyjne. Ze względu na właściwości hydroizolacyjne możemy zastosować folie:
– przeciwwilgociowych (lekkie) chroniące podziemne części budynków przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego,
przeciwwodne (średnie i ciężkie) chro­niące przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatycz­ne.
– W przypadku pomieszczeń, które docelowo mają pełnić funkcje użytkowe, nawet jeśli wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów lepiej zastosować folie przeciwwodne. Dlatego, że wobec wahań wód gruntowych same zabezpieczenia przeciwwilgociowe często okazują się za słabe.

Dodatkowo jako  materiał izolacyjny do zabezpieczenia fundamentów oraz ścian piwnic jest polecane stosowanie foli kubełkowych, które w odróżnieniu od foli płaskich są mocniejsze. Można je rozpoznać po wytłoczeniach w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Ich specyficzna kubełkowa struktura pozwala na skuteczne odprowadzanie wody do systemu drenażowego oraz zachowanie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej.

Folie tego typu takie jak np.  IZOFLEX, wykonane są z twardego polietylenu (HDPE), dlatego mają wyższy stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ruchów terenu bądź osiadania budynku. Ważna sprawą jest to, iż są wytrzymałe na substancje erozyjne, w tym kwasy nieorganiczne znajdujące się w glebie. Wykonanie solidnej izolacji warto zaplanować w budowlanym budżecie. Nieskuteczna ochrona przed wodą i wilgocią przysporzy nam wielu dodatkowych problemów, co więcej – może sprawić, że wymarzona przez nas domowa sauna albo miejsce do gry w biliarda okaże się niemożliwe do użytkowania.