Schody drewniane to nadal symbol prestiżu i piękna zamkniętego w pomieszczeniu. Czym cechują się schody drewniane i jak dobrać odpowiedni rodzaj drewna?

Schody drewniane jeszcze do niedawna kojarzone były tylko z domami drewnianymi, które cechuje lekka konstrukcja szkieletowa. W domach tego typu schody murowane nie sprawdzają się. Schody drewniane kojarzone były zazwyczaj z lekkością i małą wytrzymałością, natomiast schody murowane ze stabilnością i długowiecznością.

Mit ten odchodzi jednak w zapomnienie. Prawidłowo i precyzyjnie wykonane schody drewniane mogą przetrwać lata i stanowić centralną ozdobę domu. Sprawą najbardziej istotną jest dobranie odpowiedniego drewna, które będzie mocne i trwałe, przykładowo. dąb, wiśnia, czereśnia, brzoza, jesion, czy też pewne odmiany drzew egzotycznych. Drewno na schody należy zakupywać w sprawdzonych, renomowanych miejscach, ponieważ tylko drewno najwyższej jakości jest odpowiednio zakonserwowane i zabezpieczone przed działaniem szkodliwych substancji. Nie zmienia to jednak faktu, że my jako użytkownicy również musimy dbać o jakość schodów, dokonywać systematycznych przeglądów i napraw. Schody drewniane wykonuje się najczęściej pod koniec budowy, ponieważ łatwo o ich uszkodzenie, czy też obtarcie podczas prac budowlanych. Najczęściej stosuje się wówczas tzw. nakładki zabezpieczające, które mają właściwości antypoślizgowe a zarazem chronią przed uszkodzeniami, czy też obtarciami. Wykonuje się je z desek, pod które układa się folię. Z budowy schodów drewnianych należy zrezygnować, jeśli będą one usytuowane w miejscu o dużej wilgotności. Drewno bowiem źle współgra z wilgocią i traci w ten sposób swoje naturalne właściwości. Cechą, która przemawia za postawieniem schodów drewnianych jest naturalność materiałów, z których są wykonane. Drewno także nie wywołuje reakcji alergicznych, i doskonale akumuluje ciepło wewnątrz pomieszczenia. Stawiając schody drewniane dbamy zatem nie tylko o nasze zdrowie, ale również o środowisko.