Schody betonowe czy samonośne? Które rozwiązanie jest lepsze?

Schody są bardzo ważnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Bez nich nie ma możliwości bezpiecznego i komfortowego pokonywania poziomów budynku. Wielu inwestorów decydujących się na budowę domu w takiej konfiguracji stoi jednak przed bardzo dużym dylematem ? schody betonowe czy samonośne? Które będą tańsze w budowie, wygodniejsze w eksploatacji i bardziej trwałe? Mamy dla Was obszerne porównanie obu konstrukcji. Zapraszamy.

Schody muszą być bezpieczne

Podstawowym wymogiem, stawianym również przez przepisy prawa budowlanego, jest bezpieczeństwo schodów. Dlatego już w projekcie budynku musi zostać zawarta informacja o tym, jakie rozwiązanie jest przewidziane w tym konkretnym domu. Dla inwestorów nie musi to być jednak wiążące, ale wszelkie zmiany trzeba konsultować z projektantem dokonującym adaptacji. Nie ma tu miejsca na dowolność.

Ważne! W przypadku niektórych budynków schody betonowe mogą stanowić element konstrukcyjny. Jeśli więc będziemy chcieli z nich zrezygnować, jesteśmy zmuszeni zgłosić to w urzędzie jako zmianę istotną i uzyskać akceptację projektanta.

Współcześnie projektowane domy jednorodzinne najczęściej jednak zaopatrzone są w schody samonośne. Wynika to głównie z faktu, że takie budynki mają ograniczoną przestrzeń i trudno jest w nich wygospodarować miejsce na pełnowymiarową klatkę schodową.

Schody betonowe czy samonośne? Argumenty za konstrukcją żelbetową

Schody betonowe mają bardzo dużo plusów, a argumentem przeciwko temu rozwiązaniu najczęściej są wyłącznie kwestie estetyczne. Nie każdy chce mieć w domu spory element, który zabiera dużo miejsca. Wprawny architekt potrafi jednak zaprojektować takie schody żelbetowe, aby spełniały one także funkcję praktyczną ? np. umieszcza pod nimi schowek. Warto zwrócić na to uwagę wybierając projekt.

Niewątpliwym minusem schodów betonowych jest niestety ich cena. Praktycznie zawsze jest to rozwiązanie dużo droższe od samonośnych odpowiedników. Powód jest prosty ? najpierw musimy wydać sporo pieniędzy na samą konstrukcję, a później jeszcze ją czymś obłożyć ? mało kto chciałby mieć przecież w domu ?gołe? betonowe stopnie. Schody najczęściej trzeba też częściowo otynkować. Szacunkowo koszt wykonania jednego stopnia betonowej konstrukcji wynosi od 100 do 150 złotych. To dużo, a będzie jeszcze drożej, gdy postawimy na schody zabiegowe z kilkoma spocznikami.

Poza tym jednak schody betonowe mają bardzo dużo zalet:

  • możemy je wykorzystać już na etapie budowy i wykańczania domu ? ekipa nie będzie musiała korzystać z drabin i nie uszkodzi nam docelowych schodów;
  • są bardzo bezpieczne ? pełna konstrukcja pozwala na wykonanie wygodnych, dużych stopni, które nie są pozbawione podstopnic;
  • są odporne na ogień ? to oczywiste zabezpieczenie przed większymi stratami w przypadku pożaru;
  • można je łatwo modyfikować po latach przy okazji remontu ? jeśli znudzi nam się obecna okładzina, bez problemu zmienimy wygląd schodów stosując inny materiał wykończeniowy;
  • koszt rozkładany jest na dłuższy okres ? schodów betonowych nie trzeba od razu wykańczać docelowym materiałem. Można spokojnie wyłożyć je wykładziną lub płytkami, aby kiedyś sięgnąć po drewno;
  • można je wykończyć samodzielnie ? obłożenie stopni drewnianymi elementami jest dość łatwe, jeśli wcześniej zamówimy okładziny na wymiar. Wystarczy wtedy kupić specjalne kołki i można już samodzielnie montować stopnice i podstopnice.

Konstrukcja samonośna dla estetów

Nie da się ukryć, że drewniane schody samonośne są jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych domu. Współczesna technika stolarska pozwala tworzyć najróżniejsze formy zabiegów, dowolnie wyginać poręcze, stosować tralki z aluminium i tak dalej. Bez wątpienia schody samonośne są po prostu ładniejsze i przyjemniejsze w odbiorze przez swoją ?lekkość?. Nie ograniczają też tak powierzchni jak schody betonowe.

Inne argumenty za konstrukcją samonośną to:

  • cena ? schody wykonane w całości z drewna będą zawsze tańsze od betonowych i pokrytych także drewnem. Szacunkowy koszt konstrukcji z 16 stopniami i prostą poręczą wykonanej z drewna dębowego zawiera się w przedziale od 9000 złotych wzwyż;
  • możliwość obniżenia kosztu ? wystarczy sięgnąć po tańsze drewno, np. bardzo popularne w Polsce bukowe. Koszt znacznie obniżymy także stawiając na prostotę konstrukcji;
  • czas wykonania ? dla wielu osób kwestia kluczowa. Wprawna ekipa monterska zamontuje nam wcześniej przygotowaną na wymiar konstrukcję w ciągu maksymalnie 2 dni.

Niestety, lista minusów konstrukcji samonośnych z drewna jest równie długa. Przede wszystkim takie schody są mniej bezpieczne w użytkowaniu ? wynika to najczęściej z braku podstopnic i zwykle ostrego zabiegu. Do tego dochodzi kwestia ich całkowitej palności ? w przypadku pożaru będzie to element podnoszący ryzyko spłonięcia większej powierzchni domu. Takie schody nie będą także służyć za drogę ewakuacji. Wiele osób zwraca też uwagę na głośność ich użytkowania ? odgłosy podczas stąpania po stopniach są dużo wyraźniejsze niż w przypadku schodów betonowych.

Ważne! Pamiętajmy też, że schodów drewnianych nie będziemy mogli wykorzystywać podczas budowy, ponieważ najzwyczajniej by się zniszczyły. To spore utrudnienie dla wykonawców. Nie można zapomnieć również o fakcie, że wykonując takie schody będziemy narażeni na wysoki, jednorazowy wydatek.

Wydaje się zatem, że konstrukcja żelbetowa ma więcej zalet niż wad i wygrywa w zestawieniu ze schodami samonośnymi wykonanymi w całości z drewna. Wszystko jednak zależy tak naprawdę od upodobań estetycznych, a te ? jak wiadomo ? nie podlegają żadnej dyskusji. Owocnych wyborów!