Aranżacja przestrzeni domu związana jest z usytuowaniem schodów. Dlatego tak ważna jest możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam rodzaju schodów

Wybierając schody należy kierować się przede wszystkim powierzchnią domu i ilością miejsca, jaką możemy na nie przeznaczyć. Schody mają pełnić rolę nie tylko komunikacyjną, ale również, ze względu na swoje posadowienie, rolę wizualną. Duże, ciężkie schody nie sprawdzą się w domu o małej powierzchni. Zatem, już na etapie wyboru projektu powinniśmy brać pod uwagę wielkość schodów i ułożenie ich biegów.

W zależności od kształtu biegów wyróżniamy m. in. schody jednobiegowe proste, proste ze spocznikiem, dwubiegowe zwykłe, schody łamane dwubiegowe, łamane trójbiegowe, zabiegowe, spiralne. Spośród wymienionych do najbardziej popularnych zalicza się schody jednobiegowe proste, czyli takie, które prowadzą w górę jednym, prostym biegiem. Jest to odpowiedni rodzaj schodów dla rodzin z dziećmi, ponieważ zabezpieczone są po obu stronach, ograniczając możliwość upadku na boki. Należy pamiętać, że nie mogą być budowane na wysokość powyżej 3 m, lub też powyżej 17 stopni, ponieważ wtedy automatycznie przestają być bezpieczne.

Równie popularne są schody dwubiegowe zwykłe. Bieg podzielony jest wówczas na dwie równe części tzw. spocznikiem. W przeciwieństwie do schodów jednobiegowych, potrzebują więcej przestrzeni, aby móc zakręcić o 180?.

Mniej popularne są schody zabiegowe. Zajmują mało miejsca, ponieważ nie potrzebują spocznika, ale też przez swoją konstrukcję nie są bezpieczne. Co prawda pośrodku stopnia, szerokość wszystkich biegów musi być jednakowa, ale już od wewnątrz szerokość jest mniejsza.

Schody spiralne są najmniej wymagające jeśli chodzi o przestrzeń, ponieważ mocuje się je jedynie na słupie umieszczonym  pośrodku otworu w stropie. Mogą mieć kształt trójkąta, trapezu, czy też fragmentu koła. Nie należą jednak do bezpiecznych, ani też wygodnych. Trudno jest cokolwiek po nich wnosić.

Schody to integralna część domu. Muszą stanowić całość zarówno z domem, jak i z domownikami.