Dach jest jedną z najważniejszych konstrukcji w budynku. Dlatego też wybór kształtu dachu jest tak istotny. Mamy możliwość położenia dachu: płaskiego, stromego, mansardowego, namiotowego

Definicja dach płaski, nie oznacza, że dach jest idealnie płaski. Połać dachu musi być minimalnie nachylona, aby woda z dachu spływała swobodnie do rynien lub studzienek dachowych. Dach płaski często adaptowany jest pod ogród zielony lub też taras.

Dach jednospadowy przypomina z wyglądu dach płaski. Najczęściej dach tego typu kładzie się na przybudówkach, lub też na wąskich i długich budynkach.  Dach dwuspadowy ma dwie skośne płacie dachu. Konstrukcja tego typu zalicza się do jednej z najprostszych w wykonaniu. Można pod tego typu pokryciem stworzyć użytkowe poddasze. Dach czterospadowy, inaczej kopertowy tworzy poddasze ze skosami, które niestety zabierają część powierzchni użytkowej. Dwie większe połacie dachu są w kształcie trapezu a dwie pozostałe w kształcie trójkąta. Dach wielospadowy tworzą połacie różnych kształtów, trapez, trójkąt, równoległobok. Wszystkie połacie mają jednak ten sam kąt nachylenia. Taki dach najczęściej stawia się na budynkach o dużej powierzchni, które mają dużo pomieszczeń. Połacie muszą opierać się na ścianach kolankowych a ich wysokość musi mieć przynajmniej 115 cm. Jest to jeden z najdroższych w wykonaniu dachów.

Dach namiotowy wyglądem przypomina piramidę, ponieważ ma cztery skosy w kształcie trójkąta. Dach mansardowy może mieć dwie lub cztery połacie dachowe a każda z nich jest załamana pod innym kątem nachylenia. Dach mansardowy jest tak skonstruowany, że pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię poddasza. Jest to jedno z najtrudniejszych do wykonania pokryć dachowych.

Koszt dachu jest zależny głównie od stopnia skomplikowania. Dach płaski jest prosty w wykonaniu a także stosunkowo łatwiej jest obliczyć ilość potrzebnych do jego wykonania materiałów. W przypadku dachu skomplikowanego należy liczyć się ze sporą ilością odpadów, trudno bowiem wymierzyć dokładną ilość potrzebnych materiałów.