Własne domowe ognisko w naszym domu w to marzenie każdego z nas. Buzujący ogień stwarza niepowtarzalny nastrój i atmosferę w naszym domu. Dlatego projektując i budując dom mamy na uwadze zainstalowanie kominka w naszym domowym salonie. Oprócz czysto estetycznych i emocjonalnych  wrażeń jest jeszcze

praktyczna strona posiadania kominka. Mianowicie może on służyć do ogrzewania mieszkania, a przynajmniej pomieszczenia, w którym się znajduje.

Na rynku ogrzewania mamy do wyboru głównie dwa typy kominków, które możemy  zainstalować w naszym domu : tradycyjne z paleniskiem otwartym, oraz zamknięte – z wkładem kominowym lub z kasetą kominową. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady.

Kominki tradycyjne-otwarte są zazwyczaj murowane. Kominek taki stanowi głównie element dekoracyjny. Chociaż ogrzewa pomieszczenie, przez promieniowanie w swoim najbliższym otoczeniu, to ogrzewanie to jest nierównomierne. Ponadto duża część ogrzanego powietrza ucieka przez komin. Jest to spowodowane brakiem możliwości sterowania urządzeniem. Tak, więc ze względów ekonomicznych trudno polecić tego typu piece do ogrzewania. Trzeba też dodać, że kominki otwarte nie gwarantują takiego bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak kominki zamknięte.

Kominki zamknięte z wkładem kominowym oraz kasety kominowe są to urządzenia grzewcze, które upowszechniły się w ubiegłym wieku. Nie są one tak efektowne i nastrojowe jak z paleniskiem otwartym, ale są bardziej przydatne z praktycznej strony. W chwili obecnej są używane do wspomagania systemu ogrzewania jak również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u) w naszym domu. Wkłady i kasety kominowe to zamknięte przeszklonymi drzwiczkami paleniska. Wykonane są ze stali lub żeliwa, a więc materiałów odpornych na wysoką temperaturę.

Wkłady kominowe zazwyczaj montuje się w nowych kominkach, odpowiednio je obudowując, natomiast kasetyinstalujesię w kominkach już istniejących. Jak widać, istnieje możliwość przebudowy kominka tradycyjnego, z otwartym paleniskiem na bardziej zaawansowany technicznie kominek z zamkniętą komorą spalania.

Rodzaje wkładów kominkowych

Obecnie  stosuje się dwa rodzaje wkładów kominowych: wkłady zwykłe oraz z płaszczem wodnym. W kominkach, w których zastosowano wkłady zwykłe czynnikiem grzewczym jest powietrze, które otaczając wkład ogrzewa się, a następnie kanałami powietrznymi jest transportowane do innych pomieszczeń.

Wkłady z płaszczem wodnym instaluje się zwykle w tradycyjnych grzejnikowych instalacjach CO, wyposażonych w naczynie wzbiorcze (w układach otwartych). Woda znajdująca się w płaszczu wodnym  jest podgrzewana, a  następnie poprzez system rur jest transportowana do grzejników.