Panele to najczęściej wybierany produkt na podłogi w nowych domach lub przy okazji remontów. Jakie są ich rodzaje oraz najważniejsze zalety

Istnieje kilka rodzajów paneli podłogowych, m.in.:

  1. panele podłogowe bezklejowe, które tworzą tzw. podłogę pływającą. Taki rodzaj paneli układa się wyjątkowo szybko, dodatkowo w czystości. Można układać je wielokrotnie.

  2. panele podłogowe klejone, przypominają te bezklejowe, ale trzeba je kleić na łączach. Panele tak klejone bardzo dobrze zabezpieczone są przed wilgocią, a wilgoć to największy wróg paneli. Dzięki łączeniu przesuwanie podłogi nie jest możliwe. Jedynie w przypadku chęci demontażu napotkamy na problemy. Pomimo zalet, większość inwestorów decyduje się na panele bezklejowe.

  3. panele okleinowe, posiadają podobną budowę do zwykłych paneli, ale ich warstwę wierzchnią stanowi nie laminat, a fornir z naturalnego drewna lub też korka. Warstwa ta dodatkowo utwardzana jest powłoką z lakieru.

  4. panele drewniane, nazywane też trójwarstwowym parkietem panelowym lub też potocznie deską barlinecką, od największej firmy produkcyjnej na rynku, Barlinek. Ten typ paneli jest dość drogi, ale też wyjątkowo modny.

Skalę użyteczności paneli określają ich klasy. Najtańsza, ale też i najmniej trwała jest klasa AC2, którą można zastosować w garderobie, natomiast analogicznie, najdroższa, ale i najlepsza jest klasa AC4, praktycznie nie do zdarcia. Dlatego idealnie sprawdzi się na podłodze salonu. Panele z klasy AC3 najlepiej układać w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu, czyli przykładowo w sypialni.

Panele układa się na równych, czystych podłożach, choć nie można zapominać, że pod nimi musi zawsze znaleźć się podkład z kartonu, czy też korka. Ważna jest także sama grubość paneli. Czym są grubsze, tym bardziej też wytrzymałe. Optymalna grubość to 8 mm.

Panele to także idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, ponieważ można po nich chodzić praktycznie zaraz po ich ułożeniu. Dodatkowo charakteryzują się bogactwem kolorów oraz struktur.