Wyróżniamy dwa rodzaje balustrad: ażurową oraz pełną. Każda z nich ma swoich wiernychzwolenników. W czym zatem dostrzegamy ich zalety?

Balustrada może mieć konstrukcję ażurową, albo pełną. Konstrukcję pełną osiąga się przez wykorzystanie betonu zbrojonego, a także materiałów typu: bloczki, pustaki szklane, czy też cegły. Można również zastosować płyty gipsowo- kartonowe, które są chyba najlepszym rozwiązaniem jeśli decydujemy się na konstrukcję pełną, ponieważ możemy wykończyć je tak samo ja ściany pomieszczenia, co daje ciekawy rezultat. Odradza się stosowania bloczków i cegieł, ponieważ dają bardzo ciężki efekt wizualny.

Konstrukcję ażurową tworzą słupki, które przytwierdzone są do schodów, dzięki czemu są gwarantem stabilności. To do nich mocuje się poręcz wraz z wypełnieniem. Słupki muszą być mocno przytwierdzone, ponieważ balustrada musi być podstawą bezpieczeństwa dla domowników. Słupki muszą być rozmieszczone co 90 -120 cm. Są rodzaje balustrad, kiedy słupki rozmieszczone są tylko na początku i na końcu schodów. Przykładowo, kiedy wypełnieniem jest szkło.

Konstrukcję ażurową tworzy także poręcz, która musi być wygodna w użytkowaniu dla domowników a jednocześnie bezpieczna, czyli stabilnie zamocowana do balustrady, albo ściany domu. Poręcz musi być bardzo starannie wykonana, ponieważ dotykamy do niej bezpośrednio dłońmi i nie ma możliwości, aby była nierówna lub też sękata. Idealne wymiary poręczy to średnica około 7cm, przekrój okrągły oraz oddalenie od ściany około 5 cm. Stosuje się też poręcze w kształcie delty oraz o przekroju prostokątnym.

Ostatnim elementem konstrukcyjnym jest wypełnienie, które głównie stanowi o wyglądzie balustrady i nadaje jej wyrazisty wygląd oraz klimat. Najczęściej wypełnieniem są pionowe elementy nazywane tralkami. Mogą być frezowane, rzeźbione oraz toczone.

Często wypełnieniami są też poziome elementy typu kształtowniki, listwy, czy też linki stalowe. Coraz częściej spotykane są wypełnienia z płyt, czyli przykładowo ze szkła, czy też perforowanego metalu. Wypełnienia z drewna należy stosować z umiarem, ponieważ nadmiar drewna powoduje uczucie ciężkości i zastosowany w małych powierzchniach jeszcze je pomniejsza. Wypełnienia z metalu są najbardziej neutralne w swoim zastosowaniu. Nadają się bowiem zarówno do  schodów drewnianych, jak i kamiennych, pokrytych ceramiką, czy też wykładziną. Elementy metalowe są o tyle ciekawe, że pomimo wyrazistości faktury są zazwyczaj cienkie i lekkie co daje ciekawy efekt wizualny. Do wnętrz o charakterze stylowym pasują elementy ze stali kutej malowanej. Główne preferowane kolory to czerń i zieleń. We wnętrzach nowoczesnych najczęściej stosuje się wypełnienia z kształtowników, rurek stalowych i prętów, które układa się pionowo, poziomo lub występują one w formie giętej.

Sporym zainteresowaniem cieszą się wypełnienia szklane. Stosuje się do nich specjalne rodzaje szkła zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego. Jest to szkło hartowane lub też szkło bezodpryskowe, czyli inaczej szkło bezpieczne. Powierzchnia szkła jest gładka i przezroczysta, lub też piaskowana, najczęściej według określonego wzoru. Czasem używa się szkła, tzw. artystycznego, lub też giętego. W niektórych zastosowaniach szkło pozbawione jest konstrukcji nośnej, czyli mocowane bezpośrednio do stopni i poręczy, wówczas uzyskujemy ciekawy efekt, tak jakby balustrada unosiła się w powietrzu. Niestety szkło jest mało praktyczne, ponieważ szybko się brudzi, szczególnie w wyższych partiach schodów.