Dynamiczny rozwój świata Internetu spowodował, iż sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu. Praktycznie dziś wszystko można kupić w Internecie od żywności ( tej z długimi terminami przydatności do spożycia) po samochody osobowe, a nawet nieruchomości. Firmy handlowe w Internecie dość już kreatywnie konkurują między sobą o klienta, przedstawiając bardzo korzystne oferty cenowe.

Jednak wiele osób ma jeszcze problemy jak poruszać się w tym gąszczu zakupów internetowych. Zatem jak robić zakupy w Internecie?

1) Zapoznaj się z regulaminem sklepu.

Dokładnie zapoznaj się z regulaminem danego sklepu. Każdy sklep internetowy może mieć swoje dodatkowe ustalenia, np. odnośnie terminu dostawy czy dostępności towarów.

2) Sprawdź dane teleadresowe sklepu.

Sprawdź, czy dany sklep podaje do siebie dane teleadresowe: adres, email, numer telefonu. Jeśli nie wiesz, czy możesz zaufać danemu sklepowi, najlepiej przed zakupem skontaktować się z nim. Dodatkowo możesz sprawdzić w Internecie opinie na temat danego sklepu. Tego typu opinie możesz znaleźć: na stronie sklepu, w katalogu sklepów internetowych lub w porównywarkach internetowych. Jeżeli sklep wystawia swoje towary na aukcjach to często tam też są zawarte komentarze co do kontrahenta.

3) Upewnij się, że wiesz dokładnie za co płacisz.

Sprawdź, co dany sklep oferuje Tobie w zamian za zakup. Czy informacje na temat danego produktu są dla Ciebie zrozumiałe? Ile dokładnie wynosi koszt danego produktu, ile kosztuje przesyłka za dany produkt, w jakim terminie sklep zobowiązuje się wysłać zakupiony towar, czy dany towar jest wysyłany „od ręki” czy dostępny jest tylko na zamówienie.

4) Sprawdź jakie są warunki zwrotu towaru.

Zapoznaj się z warunkami, jakie obowiązują w przypadku zwrotu towaru, w jakim czasie możesz zwrócić zakupiony towar i ile to kosztuje. Takie informacje powinny być dokładnie zaznaczone na stronie sklepu internetowego.

5) Sprawdź jak są chronione Twoje dane osobowe.

Sklep, w którym chcesz dokonać zakupu, w celu zrealizowania zamówienia, potrzebuje Twoich danych osobowych. Powinieneś zapoznać się z zasadami przetrzymywania Twoich danych osobowych przez sklep internetowy. Dane nie powinny być udostępniane osobom trzecim i powinny być wykorzystane przez sklep tylko w celu zrealizowania zamówienia.

6) Prześledź dokładnie potwierdzenie zamówienia.

Przed ostatecznym złożeniem zamówienia w danym sklepie internetowym, powinieneś mieć możliwość sprawdzenia jeszcze raz całego zamówienia. Powinna się Tobie wyświetlić strona, na której będą zawarte wszystkie szczegóły zamówienia. Dzięki temu, w przypadku zauważenia jakichkolwiek błędów, będziesz miał jeszcze możliwość na poprawienie ich przed ostatecznym potwierdzeniem zamówienia.