Aranżacje wyposażenia wnętrz współcześnie dają możliwość zastosowania różnorodności stylów. Mamy do wybory minimalistyczne elementy, klasyczne, czy nawet łączone eklektyczne, czyli swego rodzaju misz masz epokowy, dające wspólne połączenie dawnych epok z nowoczesnością. Przede wszystkim liczy się oryginalność i własna kreacja, która generalnie jest trendy.

Dowolność zastosowania stylów rodem z innych epok stanowi swego rodzaju niezwykłość w naszym wnętrzu i jest coraz częściej popularyzowana. Przeszłość zachwyca  i przejawia się w projektach ubrań, przedmiotów codziennego użytku, a nawet dóbr luksusowych. Zaaranżowanie wnętrz na jakiś konkretny styl począwszy od drobnych detali i  przypominających daną epokę w każdym jej calu poprzez elementy stolarki budowlanej jak okna czy drzwi drewniane stanowi już bardziej  wyrafinowaną sztukę. Ale dla osób z polotem i wyobraźnią jest to nader ciekawe wyzwanie. Jedną z obecnie modnych epok są lata pierwszej połowy dwudziestego wieku, czyli styl retro. Wykorzystany w aranżacji kuchni nadaje jej ciepły i domowy klimat. Pozwala on ożywić wspomnienia i wybrać się na niezwykła podróż w czasie. Elementy tego stylu można spotkać w wystroju wielu wnętrz kuchni, gdzie współtworzona jest atmosfera ciepła, bezpieczeństwa, a przede wszystkim swojskości. W taki nastrój wprowadzają nas szczegóły jak drewniane przybory kuchenne ( łyżki ,widelce, deski do krojenia czy stare młynki do kawy), nawiązujące do rustyki, czy ozdobne miseczki. Charakterystyczne dla tego typu aranżacji są miedziane garnki wiszące nad kuchnią czy moździerze ustawione na meblach, również warkocz czosnku wiszący nad blatem kuchennym nada nieco swojskiego klimatu przywołującego retro. Efekt kuchni przed blisko 100 lat można podkreślić odpowiednią dekoracja ścian. Doskonale w charakterystykę tego stylu wpiszą się drewniane panele na podłodze, stylizowane meble lub odrestaurowany stary kredens kuchenny. Aby uzyskać taki efekt nie trzeba kupować drogich antyków. Wystarczy odpowiednia pomoc preparatów i dodatków dekoracyjnych, aby samodzielnie uzyskać właściwy efekt. Największym problemem w tym wypadku mogą być nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego.  Miłośnicy klasycznych dawnych rozwiązań aranżacyjnych nie są jednak skazani na wysłużone stare sprzęty. Dziś producenci nowoczesnego sprzętu AGD oferują nam wystylizowane urządzenia codziennego użytku. Są one swego rodzaju pomostem między tradycją a nowoczesnością i funkcjonalnością w ich użytkowaniu. Jednym słowem połączenie starodawnego designu z nowoczesną technologią. Tradycyjna babcina kuchnia może być przywołana dzięki np. piekarnikom do zabudowy wyróżniającej się klasycznym designem. Pomostem łączącym retro z nowoczesnością jest klasyczna półokrągła szyba piekarnia z dodatkami wykończeniowymi w kolorze starego złota. Programator w stylu zegara  wskazówkowego, zamiast typowego elektronicznego, przeniesie nasze urządzenie AGD do epoki z początku dwudziestego  wieku. Oczywiście nie zapominamy o nowoczesnych  funkcjach i opcjach takiego urządzenia, jak blokada rusztów, zabezpieczenie przed nagrzewaniem się drzwiczek itp.

Płyty kuchenek gazowych wyposażone w ozdobne i stylizowane pokrętła dodadzą ciepłego uroku i blasku minionych lat. Całości naszemu nowoczesnemu urządzeniu doda staromodny wygląd.  Jednym słowem funkcjonalność, nietypowy design i pełne bezpieczeństwo to charakterystyka tych urządzeń. Zapewne takie stylizowane urządzenia podkreślą niezwykły klimat naszej kuchni w stylu retro, stworzą rodzinną atmosferę radości i ciepła.