Jak przeprowadzić remont starych schodów?

Zapewniają komunikację, bezpieczeństwo, nierzadko stanowią część efektownego wystroju. Schody bez wątpienia należą do najczęściej eksploatowanych elementów w domu. Z czasem będą zatem wymagać renowacji. Remont starych schodów kojarzy się nam z dużym wyzwaniem i rewolucją, ale w praktyce nie musi być aż tak skomplikowany i czasochłonny. Podpowiadamy Wam, jak przeprowadzić renowację szybko, tanio i z doskonałym efektem oraz po jakie narzędzia należy sięgnąć.

Drewniane schody ? piękne, ale wymagają uwagi

Ponieważ schody najczęściej wykonane są z drewna lub przynajmniej nim obłożone, skupimy się na poradach dotyczących renowacji tego właśnie materiału. Drewno niestety ma tendencję do dość szybkiego niszczenia, na co wpływ ma oczywiście intensywne użytkowanie. Pierwsza poddaje się warstwa lakieru, który już po kilku latach może wymagać ponownego położenia. Później obserwujemy ubytki, spękania, wgniecenia ? im bardziej miękkie drewno, tym szybciej ten proces postępuje. To jednak głównie problem estetyczny i względnie prosty do usunięcia. Gorzej, gdy schody zaczynają zagrażać bezpieczeństwu domowników.

O takiej sytuacji mówimy wtedy, gdy stopnie się obluzowują lub całkowicie ruszają. Może do tego dojść z kilku powodów, najczęściej oczywiście winne jest słabe mocowanie do podłoża lub słupka i ściany. Najczęściej objawia się to jeszcze przed wystąpieniem luzów ? takie stopnie zwyczajnie skrzypią lub wydają głuche odgłosy. Wówczas trzeba zacząć działać.

Zabieramy się za remont starych schodów

Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie powierzchni stopni, najlepiej użyć do tego silnej lampy. Niewidoczne gołym okiem spękania lub odspojenia drewna od podłoża zawsze zwiastują, że schody wymagają naszej uwagi. Jeśli jest taka możliwość, należy stopnie dokręcić. Jeśli nie, niestety czeka nas ich ponowne ułożenie.

W przypadku schodów betonowych obłożonych drewnianymi stopniami mamy do wyboru dwie metody: montaż na piankę lub przy użyciu specjalnych kołków.

Ważne!

Polecamy to drugie rozwiązanie, które jest pewniejsze i bardziej trwałe, w dodatku pozwala na łatwiejszy demontaż stopni w sytuacji, gdyby znów się obluzowały oraz ich bezinwazyjną naprawę.

Dużo gorszym pomysłem jest natomiast korzystanie z wkrętów do drewna. Po pierwsze ? jest to metoda mało estetyczna. Po drugie, trudno jest zastosować taką technikę w przypadku schodów betonowych. Odradzamy.

Przy okazji renowacji stopni warto pochylić się nad poręczą. Sprawdźmy, czy ona także nie uległa poluzowaniu. Jeśli tak, należy to bezwzględnie naprawić. Może to być dobra okazja, aby wymienić uchwyt na pewniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu.

Lakierowanie ? precyzyjna praca, ale można spróbować

Generalnie do lakierowania stopni schodów trzeba mieć pewną rękę. Fachowcy wykonują ten zabieg w zakładzie ? my mamy do dyspozycji tylko przestrzeń w domu. Oczywiście dostępne lakiery wybaczają wiele błędów, w dodatku nakłada się je najczęściej w trzech warstwach, dlatego mamy jeszcze szansę na poprawkę. Jednak jeśli nie czujecie się na siłach, aby to zrobić, wezwijcie na pomoc specjalistę.

Ważne!

Decydując się na lakierowanie stopni nie zapominamy też o podstopnicach ? odcień i blask każdego elementu schodów powinien być dokładnie taki sam.

Przed nałożeniem lakieru pamiętamy oczywiście o usunięciu starej warstwy przy użyciu papieru ściernego. Stosujemy maskę ochronną i okulary. Nowy lakier, o ile wybraliśmy środek dobrej jakości, powinien wytrzymać w dobrym stanie przez około 5 lat.

Ważne!

Na tym etapie możemy także zmienić kolor schodów. Wystarczy wybrać lakier pigmentowy, który wykończymy warstwą lakieru bezbarwnego.

W niektórych przypadkach schody są już niestety tak zniszczone, że nie da się ich łatwo i tanio odnowić. Wówczas będziemy zmuszeni sięgnąć po nową okładzinę ? np07. z wykładziny czy parkietu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zlecenie renowacji stolarzowi, który zeszlifuje stopnie, ponownie je wyprofiluje, polakieruje i odda nam elementy gotowe do montażu.