Wnętrza w naszych mieszkaniach czy domach są zazwyczaj małe. Szczególnie tyczy się to sypialni , pokoików dzieci lub innych tzw. małych pokoi oraz kuchni.  Większość naszych mieszkań nie posiada tzw. miejsca do przechowywania rzeczy czy przedmiotów rzadko używanych lub z mała intensywnością. Te wszystkie przedmioty upychamy po poszczególnych pokojach, nie oszczędzając też powierzchni dużego pokoju inaczej gościnnego. W miarę upływu czasu ilość rzeczy do przechowywania wzrasta, a tym samym wzrasta ilość mebli czyli szaf, komód, segmentów itp. 

Z biegiem czasu nasze przestronne i duże mieszkanie staje się pomału graciarnią, w której zagospodarowujemy każdy metr kwadratowy powierzchni przez co robi się dla nas małe i nie wygodne. Natomiast jestem przekonana, że wszystkie te skarby, które trzymamy nie są nam w zasadzie potrzebne, bo przestaliśmy już używać je jakiś czas temu i nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Więc podstawową rzeczą jaką w tym wypadku nie należy robić to zagracanie własnych pomieszczeń. Warto co jakiś czas wykonywać tzw. porządki wiosenne i niepotrzebne lub praktycznie w ogóle nieużywane rzeczy wyrzucać lub oddawać np. ubogim. Każde mieszkanie posiada piwnicę, warto tam zrobić odpowiedni schowek dla wielu rzadko używanych rzeczy. Natomiast te używane z mniejszą intensywnością znaleźć  na nie w naszym M np. jedną dużą szafę w przedpokoju lub sypialni.  Dzięki temu mamy możliwość zaaranżowania innych pomieszczeń w naszym mieszkaniu, tak aby optycznie powiększyć, a tym samym mieć większe poczucie przestrzeni w naszym lokum. Oto wskazówki, które pomogą dobrać odpowiednie kolory ścian i dodatków, aby twój pokój wydawał się większy:

?          Używaj różnych odcieni kolorów na ścianach. Nawet małe powierzchnie mogą być pomalowane na ulubione kolory. Jasne sprawiają, że pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości.

?          Używaj niskich mebli, a sufit pomaluj na jasny kolor.

?          Kolor mebli powinien być żywy i jaskrawy. Takie kolory mebli są najlepsze dla małych pokoi, ponieważ oszukują ludzkie oko i wydaje się, że są dalej niż w rzeczywistości.

?          Zrób jednolity kolor podłóg. Wzorzysta podłoga lub dywan zmniejszy pomieszczenie.

?          Kolor grzejników powinien być taki, jak kolor ścian za nimi. Spowoduje to, że pokój będzie przytulniejszy.

?          Zamów meble na wymiar. Wykorzystaj każdą przestrzeń w pomieszczeniu.

?          Użyj przezroczystych i lekkich zasłon. Światło odgrywa bardzo ważną rolę w małych pomieszczeniach.

?          Nie stosuj tapet z drobnymi wzorami. Małe wzory na tapetach powodują zmniejszenie optyczne pokoju, natomiast duże wzory mogą spowodować, że pomieszczenie będzie się wydawało większe.

Biorąc pod uwagę te wskazówki stworzymy w naszym mieszkaniu klimat godny do wypoczynku i relaksu, a także zyskamy optycznie większą kubaturę naszego mieszkania.