Większość roślin i kwiatów, uprawionych na naszym tarasie czy balkonie to byliny ciepłolubne. Nie przetrzymają one zimowych miesięcy na zewnątrz. Dlatego warto już teraz pomyśleć o tym jak zabezpieczyć je przed chłodem i mrozem, aby na wiosnę ponownie pięknie nam rozkwitły.

Liczne gatunki roślin uprawianych latem w pojemnikach mogą zdobić tarasy i balkony wiele lat, pod warunkiem jednak, że przed nastaniem przymrozków przeniesiemy je do pomieszczenia, w którym będą mogły przetrwać zimę. Aby dobrze przygotować je do przezimowania, już od początku września należy zaprzestać ich nawożenia ? dzięki temu przestaną intensywnie rosnąć i kwitnąć. Warto wiedzieć, że do przechowywania na następny sezon nadają się jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników.

Jak przechować rośliny tarasowe i balkonowe przez zimę

Oleandry, heliotropy i fuksje możemy przechowywać podobnie, to znaczy w miejscach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18 st.C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać.
Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinamy pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładamy je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią ? sadzimy do doniczek z ziemią. Sadzonki możemy też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowujemy zimą ? podobnie jak starsze ? w widnym i chłodnym pomieszczeniu.

Rośliny przechowywane zimą lubią chłód i światło

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są blade, wiotkie i słabe.
Dlatego: scewola, kocanka włochata, lantana, werbena, pelargonia, uczep, nierembergia, torenia, bakopa, złocień krzewiasty i osteospermum najlepiej przechowywać zimą w pomieszczeniach jasnych i chłodnych (temperatura 5-10°C). Do tego celu nadaje się na przykład weranda czy widny garaż; świetny jest chłodny pokój, w którym dla oszczędności wyłącza się na zimę ogrzewanie.

Kiedy zabrać z tarasu lub balkonu rośliny?

Rośliny balkonowe przenosimy z tarasów do pomieszczeń przed zapowiadanymi przymrozkami. Pędy roślin przycinamy 10-15 centymetrów nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe). Odtąd podlewamy je rzadko (wystarczy raz w miesiącu) pilnujemy jednak, żeby ziemia w donicach nie wyschła całkowicie.
Pod koniec lutego rośliny przesadzamy do świeżej ziemi i przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (temperatura około 15 st.C). Zaczynamy je intensywniej podlewać i regularnie nawozić, ale stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki płynnego nawozu do kwiatów balkonowych. Na zewnątrz wynosimy je po 15 maja, gdy nie będzie już groźby przymrozków.