Aranżując naszą łaziankę często zastanawiamy się wanna czy kabina?  Ze względu na wielkość naszej łazienki, zazwyczaj musimy podjąć decyzję albo na jedno albo drugie.  W tym wypadku często decydujemy się na prysznic i kabinę z dwóch bardzo istotnych powodów.

Otóż kabina zajmuje mniej miejsca w naszej łazience i jest bardziej efektowana w aranżacji oraz kąpiel pod prysznicem to oczywiście duża oszczędność wody, a tym samym wydatków z nią związanych. No to jak już podjęliśmy decyzję to teraz trzeba poszukać i skompletować nasz zestaw natryskowy. Na rynku jest bardzo dużo ofert i trudno wybrać tą najwłaściwszą i najkorzystniejsza dla nas. Głównie decyduje cena i estetyka, czyli nasze indywidualne upodobania. Na co zatem zwróci uwagę przy doborze poszczególnych elementów do naszego prysznica:

- bateria natryskowa albo panel natryskowy

- kabina prysznicowa

- brodzik prysznicowy

Bateria natryskowa/panel prysznicowy

Wybór ich nie jest wcale łatwy, gdyż na rynku mamy bogatą ich ofertę. Różnią się ceną, materiałem, z którego są zrobione, dodatkowymi funkcjami, kształtem. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest jakość i materiał, z którego bateria natryskowa czy panel prysznicowy został wykonany, gdyż te właśnie cechy powodują, że jego używanie jest bezpieczne i komfortowe. Kolejną bardzo ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to dysze do hydromasażu. Warto, aby głowice były regulowane oraz miały możliwość zmiany mocy strumienia wody, dzięki czemu będziemy mogli wymasować konkretne partie ciała. Należy również wziąć pod uwagę wariant montażu naszego panelu, gdyż istnieją: narożne, ścienne oraz wolnostojące.

Podsumowując-, Czym powinien się wyróżniać dobry panel natryskowy lub dobra bateria natryskowa? Panel lub bateria natryskowa powinny być przede wszystkim funkcjonalne , dobrze, gdy są wyposażone w funkcję hydromasażu. Ostatnim kryterium jest design – warto, aby całość pasowała do stylu i charakteru łazienki.

Kabina prysznicowa

Najbardziej typowe wymiary kabin instalowanych w naszych łazienkach i dopasowane do brodzików to wymiary 80×80 i 90×90 cm, wysokość to 175, 180 lub 185 cm. Można zamówić również kabinę na wymiar, przystosowaną do różnych pomieszczeń (np. na poddasze ze skosami). Kabiny dopasowywane są pod brodziki kwadratowe, owalne, prostokątne itp. Kabiny okrągłe stopniowo wypierają kwadratowe, ponieważ zajmują mniej miejsca w łazience, nie naruszając komfortu kąpieli. W większości kabin zaokrąglonych, tafle szkła muszą również być zaokrąglone (wiąże się to z wyższą ceną). Ważny jest sposób otwierania. Najbardziej typowym rozwiązaniem są drzwi rozsuwane dwustronnie w kabinie kwadratowej i półokrągłej. Istotne jest, ile miejsca po otwarciu będą zajmowały drzwi kabiny oraz ile miejsca w środku pozostanie.

Brodzik

Producenci Kabin już w zestawie oferują już pasujące brodziki do kabin. Co prawda same wymiary są znormalizowane pod kabiny. Jedynie, co nam pozostaje to zastanowi się czy płytki czy głęboki. Tutaj tez mamy większą dowolność, bo brodziki posiadają różne głębokości. Dodatkowo mogą posiadać siedziska. Wszystko zależy, jakie kabina nasza ma spełniać. Czy ma być tylko prysznicem czy tez chcemy w niej wykonywać inne czynności np. ręczne pranie. W takim wypadku najlepiej kupić brodzik głęboki. Taki brodzik spełni nasze oczekiwania. Do brodzika nie trzeba dokupywać stelaża mocującego, ponieważ każdy z nich jest już wyposażony w zestaw nóżek.