Dom idealny ma być rodzinny, ale zarazem praktyczny, zatem projekt jego ma nas urzec wyglądem zewnętrznym oraz funkcjonalnością użytkowania

Jedną z najważniejszych informacji jest wielkość domu. Najlepiej, aby nie przekraczała ona 150m?, ponieważ duże domy trudniej jest ogrzać i zagospodarować. Dobrze również jeśli dom ma prostą budowę oraz nieskomplikowany kształt dachu. Możemy wówczas liczyć na tańsze koszty budowy.

Istotne wydaje się rozplanowanie pomieszczeń mieszkalnych. Salon, czyli pokój dzienny powinien być otwarty, czyli najlepiej gdy nie ograniczają go zbyt liczne ścianki działowe. Uzyskujemy poczucie przestrzeni, co idealnie sprawdza się w domach o małej powierzchni. Pokoje nie powinny być ani za duże, ani za małe, bowiem są wówczas nie tylko łatwiejsze w aranżacji, ale także łatwiejsze w ogrzaniu.

Bardzo ważne jest prawidłowe posadowienie domu względem stron świata. Przykładowo, pokój dzienny od strony północnej, nawet idealnie oszklony, nie zapewni nam odpowiedniej ilości nasłonecznienia. Dobrym pomysłem jest również okno nad klatką schodową, które oświetli przestrzeń nad schodami a jednocześnie nada wyjątkowy efekt wizualny wieczorem.

Istotnym elementem przy poszukiwaniu projektu jest obecność garażu. Mamy możliwość kupić projekt na jedno lub dwa stanowiska garażowe, lub też projekt domu bez garażu. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Garaż może posłużyć nam dodatkowo jako schowek na narzędzia ogrodowe, lub mieć wydzielone miejsce na kotłownię. Jest to jednak dodatkowy koszt podczas budowy, dlatego też część inwestorów rezygnuje z garażu np. na rzecz kolejnego pokoju. Jeśli jednak zdecydujemy się na garaż, wówczas najlepiej wybrać projekt, gdzie garaż wpisany jest w bryłę domu, ponieważ, po pierwsze zajmuje on mniej miejsca, a po drugie zimą nie mamy potrzeby wychodzenia z domu, aby wsiąść do samochodu.

Najważniejszą jednak informacją dotyczącą projektu jest fakt, czy wybrany przez nas dom, odpowiada narzuconym z urzędu warunkom zabudowy.