Projekt indywidualny to spełnienie marzeń o domu idealnym, całkowicie przez nas wymyślonym i stworzonym. Jest on wypadkową oczekiwań całej rodziny

Bardzo często nie możemy znaleźć projektu, który spełniałby wszystkie nasze oczekiwania, zwłaszcza w kwestii rozplanowania pomieszczeń, nasłonecznienia i usytuowania domu. Wówczas pozostaje nam zamówić projekt indywidualny, który jest wynikiem przemyśleń i oczekiwań całej rodziny. Zdarza się również sytuacja, że inwestor chce mieć dom oryginalny, niepowtarzalny, czego nie może zapewnić projekt z katalogu. Na pewno taki typ projektu zapewni nam wolność wyboru. Możemy zdecydować gdzie i jak mają być rozmieszczone pomieszczenia, czy dom ma mieć garaż, czy też nie, czy pomieszczenia będą mieć  układ otwarty, czy też zamknięty. Należy pamiętać przede wszystkim, aby nie przesadzić z wielkością domu. Koszty utrzymania domu o dużych rozmiarach mogą przekroczyć nasze możliwości finansowe, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Niestety wykonanie tego typu projektu jest czasochłonne, a przede wszystkim bardzo drogie. Taki projekt będzie nas kosztował w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od trudności i pomysłowości inwestora. Natomiast czas wykonania może przekroczyć nawet kilka miesięcy. Dlatego bardzo ważny jest dobry kontakt z architektem, aby współpraca przebiegała prawidłowo i bez obopólnych zastrzeżeń.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu indywidualnego, trzeba pamiętać, że projekt z katalogu również można modyfikować. Potrzebujemy tylko zgody twórcy projektu i wsparcia architekta, który zmian dokona. Zmiany mogą dotyczyć praktycznie wszystkich dziedzin, od rozkładu pomieszczeń, do materiału, z którego zostanie wykonany dach, czy też sam budynek. Nieodzowne jest znalezienie naprawdę dobrego architekta, który wysłucha naszych potrzeb i na ich podstawie stworzy projekt marzeń.

Z projektu indywidualnego korzystają najczęściej osoby, którym nie spieszy się z budową domu lub też osoby, których działka ma nieregularne kształty, czy też ukształtowanie terenu jest specyficzne.