Kleje są obecnie powszechnie wykorzystywane w pracach budowlanych jak i wykończeniowych. Specjalistyczne uszczelniacze, substancje łączące dają gwarancję trwałego połączenia różnego rodzaju materiałów, które jest odporne na duże obciążenia oraz warunki środowiskowe. Warunkiem jest odpowiednie dobranie kleju montażowego oraz poprawna jego aplikacja.

W pracach budowlanych polegających na łączeniu i montażu poszczególnych elementów można wykorzystać śruby, nity, kołki czy gwoździe. O wiele prostszym rozwiązaniem jest mocowanie różnego typu powierzchni za pomocą klejenia. Klejenie montażowe sprawdza się również w przypadku ciężkich elementów, nierównych podłoży, czy niezbyt korzystnych warunków.

W zależności czy wykonujemy prace montażowe na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia, użyjemy do tego innej linii klei montażowych.

Od elementów stalowych do PCV

Wykorzystując w pracach wykończeniowych elementy metalowe, ceramiczne, drewniane bądź z PCW itp., częstym problemem okazuje się nie tylko sposób, w jaki solidnie i trwale je zamocować, ale również, jak skleić te elementy, nie ingerując w ich strukturę. Cieńsze elementy montowane przy pomocy śrub czy wkrętów mogą stać się bardziej podatne na pęknięcia. Dochodzi także problem estetyki wykończenia – chcąc zwiększyć trwałość połączenia, konieczne staje się zastosowanie większej ilości wkrętów czy gwoździ, które często pozostają widoczne.

Rozwiązaniem problemu może być klej montażowy CX-80 Professional, który szybko, silnie i trwale skleja materiały w każdych warunkach. Na skutek dużego naprężenia, które powstaje w spoinie, klej montażowy przyciąga do siebie łączone powierzchnie. Klej ten jest wysokotemperaturowym uszczelniaczem odpornym na bardzo długie działanie wysokich +260°C i niskich -65°C temperatur, w krótszym okresie czasu wytrzymuje temperatury do +380°C. A przy tym elastycznym, szybko utwardzającym szczeliwem, które w reakcji z wilgocią atmosferyczną tworzy trwałą i nie kurczliwą, odporną na promienie UV masę wypełniającą. Doskonale uszczelnia i klei większość powierzchni.

Szerokie zastosowanie to jego zaleta. Uszczelnianie przy maszynach i urządzeniach grzewczych, uszczelnianie obudowy kominków, przewody kominowe i wentylacyjne. Uszczelnianie elementów w silnikach i innych zespołach mechanicznych narażonych na wysokie temperatury.

Sposób nakładania

Elementy łączeniowe muszą być czyste i suche. Klej montażowy nakłada się tylko na jedno podłoże. Najlepiej, jeśli klej montażowy naniesiemy punktowo bądź paskami, z zachowaniem od 5 do 15 cm odległości w zależności od wielkości i ciężaru elementu. Następnie klejony przedmiot należy złączyć z podłożem, do którego ma być trwale przytwierdzony i natychmiast rozłączyć. Po upływie 3 do 5 minut potrzebnych na wstępne odparowanie rozpuszczalnika, element ponownie łączymy i silnie dociskamy. Po 24 h otrzymujemy całkowicie utwardzone wiązanie odporne zarówno na działanie wody, jak i czynników atmosferycznych.

Klej CX-80 Professional z powodzeniem zastąpi tradycyjne metody montażu za pomocą gwoździ czy wkrętów. W pracach wykończeniowych i budowlanych zapewnia trwały montaż elementów nawet ciężkich i wielkogabarytowych, dając połączenia odporne również na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szerokie jego zastosowanie daje możliwość zastosowania do różnych prac montażowych. Klejenie i uszczelnianie poszczególnych materiałów powinno być przeprowadzone zawsze zgodnie z instrukcją aplikacji preparatu.