Malowanie ścian nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a olśniewający efekt będzie gwarantowany

Do malowania ścian i sufitów najlepsza jest farba emulsyjna, zarówno matowa, jak i połyskowa. Farba ta wyjątkowo szybko schnie.

Zanim zajmiemy się malowaniem całej powierzchni ściany, należy pomalować wszystkie krawędzie dookoła drzwi oraz okien. Najlepiej sprawdzi się tutaj mały pędzelek. Taki pędzelek przyda się również do malowania detali. Pozostałe duże powierzchnie ścian dobrze jest malować wałkiem. Do malowania równych powierzchni najlepiej nadają się wałki z włókna owczego oraz poliestrowego. Natomiast wałki drewniane z syntetycznego włosia najlepiej sprawdzają się na nierównych powierzchniach. Malując wałkiem trzeba pamiętać o zamalowaniu kątów, do czego posłuży pędzel.

Farbę należy wylać do czystej kuwety, a sam wałek obtaczać w farbie do czasu, aż dobrze nią nasiąknie. Sama czynność malowania musi odbywać się równomiernie, albo z dołu na górę, albo z boku na bok. Ważne, aby wałek dokładnie dociskał do ściany. Malowanie kończy pociągnięcie wałka ku górze.

W niektórych przypadkach wskazane jest malowanie za pomocą szpachli. Najlepiej nadaje się ona do malowania farbą wodną. Szpachli nie zanurza się całej w farbie. Moczy się ją jedynie w pozycji poziomej. Ścianę maluje się niespiesznymi ruchami krzyżowymi. Nie można również zbyt mocno dociskać do ściany, ponieważ farba zacznie ściekać.

Przy malowaniu bardzo pomocna jest taśma samoprzylepna. Układa się ją m.in. naokoło gniazdek elektrycznych, włączników do kontaktów lub też innych detali, których nie chcemy ubrudzić. Ściągamy ja dopiero wtedy, gdy farba wyschnie. Taśma musi charakteryzować się małą lepkością, aby przy usuwaniu jej po malowaniu, nie zerwać pomalowanej obok warstwy.

Niektóre farby posiadają właściwości drażniące, dlatego też najlepiej malować w rękawicach. Należy też zachować ostrożność przy malowaniu sufitu, aby farba nie spadła prosto do oczu.