Gruntowanie ścian to pierwszy etap naszych prac. Następny etap to już głównie ukierunkowane działanie w stronę naszych zamierzeń remontowych tzn.  malowanie lub kładzenie tapet, w zależności od naszych potrzeb.

Jednak zanim się weźmiemy za te prace musimy dać czas na wyschnięcie naszych ścian. Nie należy kłaść tapet lub malować ścian na mokrych powierzchniach, z tego względu, iż farba lub tapeta z czasem zacznie odpadać. Dlatego przynajmniej dobę należy zostawić ściany po gruntowaniu. Dopiero wyschnięte nadają się do kolejnego etapu  remontu.

Gdy malujemy ściany

Malowanie ścian najlepiej zacząć od sufitu, a każdą następną warstwę farby nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

W sklepach z chemią budowlaną i marketach budowlanych najpopularniejsze do naszych domów czy mieszkań są farby emulsyjne. Kupuje się je gotowe, w stanie płynnym. Malowanie emulsją należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie, ale można je w każdej chwili przerwać i wrócić do pracy nawet następnego dnia. Kolory uzyskujemy przez dodatek pigmentów lub – łatwiej – przez dolanie kolorowej farby emulsyjnej. Bezpieczniej jest farbę ciemniejszą dolewać do jasnej, aby ostateczny efekt nie był zbyt ciemny.

Na rynku można spotkać też farby klejowe. Jednak ich przygotowanie jest dość pracochłonne i skomplikowane. Ponadto nie można przerywać prac, ani otwierać okien, bo może to spowodować nierównomierne wyschnięcie farby, a w konsekwencji plamy. Wszelkie niedociągnięcia, przy tym typie malowania, należy poprawiać dopiero po ponownym zmyciu mydłem.

Tapeta na ścianie

Tapety stają się znowu popularne w naszych wnętrzach. Pomimo to że są bardziej kłopotliwe w porównaniu ze zwykłym malowaniem ścian, to jednak wprowadzają niepowtarzalny nastrój w pokoju. Ponadto nie trzeba ich kłaść na wszystkich ścianach. Tapetować można dwukrotnie, niektóre ich rodzaje nadają się do pokrywania farbą emulsyjną ( bez konieczności ich zdzierania). Kładzione bezpośrednio na beton wymagają zneutralizowania podłoża octem. W przeciwnym razie stracą z czasem swój kolor. Na powierzchniach dotychczas malowanych, zanim wytapetujemy, musimy zmyć te powierzchnie z farby. W przypadku farb olejnych nawet je zeszlifować. Przy zrywaniu starych tapet należy je najpierw porządnie namoczyć. Przez to unikniemy zbyt wielu dziur i nierówności, które przez tapetowaniem muszą być wyrównane i zagruntowane.

Jak tapetować

Tapetę tniemy na kawałki, biorąc pod uwagę wielkość wzoru i wysokość pomieszczenia (zostawiamy zapas min. 3 cm). Przygotowane odcinki smaruje się klejem od środka ku brzegom. Po ok. 5-10 minutach (zależnie od grubości) tapetę naklejamy na ścianę. Aby łatwiej było przenieść posmarowany kawałek, składamy go od góry i od dołu – stroną klejącą brzegami do środka.
Tapetowanie rozpoczynamy od jednego z naroży przy oknie. Tapeta powinna brzegiem zachodzić (ok. 2 cm) na ścianę sąsiednią. Następne bryty nakleja się już. ?na styk”. Tapety przyklejamy od góry w dół, dociskając i wygładzając (ściereczką lub wałkiem) od środka na boki. Nadmiar kleju usuniemy dobrze namoczoną gąbką, a naddatek tapety na dole obetniemy lub wsuniemy za listwę podłogową. Szerokość ostatniego odcinka powinna zostać wymierzona i odpowiednio przycięta przed posmarowaniem klejem i przylepieniem.

Ostatnie wykończenia

Podczas każdego remontu warto odświeżyć elementy typu rury, kaloryfery, ramy, a nawet futryny okien i drzwi. Pamiętajmy, aby grzejniki malować tylko i wyłącznie jak są zimne. Zanim przystąpimy do ich malowania to miejsca skorodowane czyścimy uprzednio druciana szczotką i papierem ściernym. Uszkodzenia stolarki drewnianej szlifujemy pumeksem na mokro, a ubytki wypełniamy szpachlą do drewna i całość wygładzamy papierem ściernym. Malowanie powtarzamy dwukrotnie. Nakładamy cienkie warstwy farby, aby nie spowodować zacieków. Każdą kolejna warstwę nakładamy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Przy malowaniu ram okiennych, należy zabezpieczyć szyby przed zabrudzeniem. Najlepiej okleić je wokół przylepcem, który z łatwością oderwiemy po skończeniu pracy.