Przeprowadzenie remontu to dość poważne przedsięwzięcie. Po przygotowaniu pomieszczenia i zakupie wszystkich niezbędnych produktów budowlanych i narzędzi przyszedł czas do działania.

Niezależnie czy mamy zamiar malować ściany czy kłaść gładź szpachlową lub tapetować, najpierw należy przygotować do tego celu powierzchnie ścian, czyli ich mycie. W tym wypadku potrzebujemy pędzla ławkowca, gąbki oraz ciepłej wody ze środkiem myjącym (np. płynem do mycia naczyń). Praca polega na obfitym zwilżaniu brudnej powierzchni ścian i sufitów. Zmywamy niewielkie fragmenty i natychmiast spłukujemy je czystą wodą za pomocą gąbki. Niedokładne zmycie powoduje smugi i plamy, które niestety się uwidocznią przy nałożeniu i wyschnięciu farby. Zmywanie rozpoczynamy od sufitu. Następnie czyścimy kaloryfery, okna i drzwi, a na samym końcu dopiero ściany, zaczynając od okiennej i posuwając się w głąb pokoju.

Oczyszczając powierzchnie należy każde pęknięcie i wybrzuszenie usunąć, aż do tzw. martwego tynku. Powstały ubytek odkurzamy i solidnie nawilżamy wodą, aby gips dobrze związał się z podłożem. Następnie zaklejamy je wybraną gładzią gipsową. Do reperacji używamy szpachelek różnej szerokości. Po upływie doby miejsca te wyrównujemy rączką do wygładzania powierzchni ścian. Nierówności można też niwelować roztworem farby, gipsu i wody w konsystencji śmietany. W tym celu nakładamy te preparaty kilkakrotnie w różnych kierunkach. Roztwór mlecznej wody tężeje wolniej gdy dodamy odrobinę mleka.

Plamy powstałe na skutek wilgoci można usunąć, przecierając je dwukrotnie amoniakiem, za każdym razem po wyschnięciu. Gdy na zawilgoconych miejscach pojawiała się pleśń, to można zetrzeć ją naftą. W sklepach mamy do wyboru specjalne środki grzybobójcze.

Gdy mamy już mury suche, gładkie, bez plam i zacieków, pora na kolejny etap.

>Niezależnie czy mamy zamiar malować lub tapetować to następnym krokiem jest tzw. gruntowanie ściany. Wybrany rodzaj materiału do zagruntowania, zależy w dużej mierze od planowanego pokrycia powierzchni ścian. Przy malowaniu klejowym najlepiej użyć roztworu szarego mydła. Mniej więcej około 1 kg na wiadro wody. Przy malowaniu farbą emulsyjną gruntujemy ścianę roztworem wodnym farby w stosunku 1 litr farby na 2 litry wody. Przy tapetowaniu ścian, jako podkład przygotowujemy roztwór kleju z wodą. Gruntowanie powierzchni ściennych wykonujemy ławkowcem, zaczynając od sufitu i okna, a następnie posuwamy się w głąb pokoju. Po każdym użyciu pędzel powinien być umyty i przechowywany w wodzie. Pod farby olejne należy zastosować specjalne farby podkładowe.