Połączenia nitowane niegdyś były podstawowym sposobem łączenia elementów konstrukcyjnych. Konstrukcja zewnętrzna Titanica m.in. była łączona nitami. Eksperci twierdzą że właśnie zła jakość nitów zgubiła ten statek i przyczyniła się do jego katastrofy.

Obecnie ten sposób łączenia jest wypierana przez klejenie i spawanie. Szeroka gama wysokiej jakości klei i silikonów m.in. jak CX-80 Professional oraz łatwość ich zastosowania, odporność na wiele niekorzystnych czynników oraz doskonała jakość takich połączeń powoduje, że powszechnie po nie sięgamy. Jednak w ogrodzie i w domu czasem warto wrócić do tej prostej metody łączenia elementów. Tego typu połączenia mogą być trwałe i równie doskonałe jeżeli odpowiednio wykonamy tą operację oraz  dobierzemy materiał i nity.

Samo nitowanie jest proste. Potrzebujemy do tego:

  • nitownicy,
  • nitów zrywalnych
  • wiertarki.

W łączonych blachach wiercimy otwór o średnicy nitu.
Wkładamy do otworów nit. Musi być on takiej długości, aby swobodnie przeszedł przez oba łączone elementy. Następnie wystający z nita koniec druta wkładamy do nitownicy, zaciskamy jej ramiona i nit formuje się sam. Zrywany bo drut który formuje główkę nitu jest potem odrywany od nitu. Łączenie za pomocą nitów zrywalnych jest proste i szybkie. Możemy za pomocą nitów np. znitować szopę w ogrodzie. Pamiętajmy, że połączenie nitowe jest połączeniem nierozłącznym.

Pamiętajmy, że chcąc rozłączyć dwa znitowane elementy musimy rozwiercić nity. Nity zrywalne klasyfikujemy według typu (standard, zamknięte, rozprężne itp.), materiału (Al./Al., Al./Fe, Fe/Fe itp.), kształtu łba (płaski, powiększony, wpuszczany), zastosowania (uniwersalne, chroniące przed wodą, do miękkich materiałów itp.).

  • NITY ZRYWALNE STANDARD służą do szybkiego i łatwego procesu łączenia ze sobą materiałów. Cechuje je duża różnorodność ze względu na ,ateriał z jakiego są wykonane,  i kształt łba nita
  • NITY ZRYWALNE SZCZELNE (ASCE)  służą do połączeń wymagających wodoszczelności
  • NITY ZRYWALNE ROZWIDLONE (PEEL) służą do łączenia materiałów miękkich takich jak drewno, plastik czy płyty gipsowe
  • NITY ZRYWALNE MULTIGRIP (MG) to bardziej udoskonalona wersja nitów standardowych, zapewniająca większy zakres nitowania.