Wybierając farbę należy kierować się nie tylko kolorem, czy strukturą, ale również rodzajem farby ze względu na pomieszczenie

Farby dzieli się na wodne, czyli emulsyjne, jak również na rozpuszczalnikowe. Ten drugi rodzaj farb nadaje się doskonale na balkony, tarasy, czy też altany, ponieważ jest całkowicie odporny na działanie czynników atmosferycznych. W żadnym wypadku natomiast nie można używać farb rozpuszczalnikowych w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ wydzielają bardzo szkodliwe substancje dla zdrowia człowieka.

Do malowania wewnętrznych pomieszczeń najlepiej wykorzystać farby wodne. Łatwo rozprowadzają się po powierzchni oraz równie szybko schną. Nie zawierają szkodliwych substancji dla zdrowia oraz emitują jedynie parę wodną, która powoduje, że ściana oddycha. Dodatkowo są odporne na ścieranie, a zabrudzenia można czyścić za pomocą wody oraz środków czystości, są też niepalne.

Farby dzieli się także ze względu na rodzaj spoiwa:

Spoiwem farb winylowych jest polichlorek winylu. Można nimi malować płytę gipsowo- kartonową, gips, drewno, cegłę. Teoretycznie powierzchnie nimi malowane można zmywać, ale dość łatwo można je również uszkodzić.

Spoiwem farby akrylowej jest żywica akrylowa. Są to wyjątkowo trwałe farby, przepuszczają parę wodną oraz są odporne na wszelkie czynniki chemiczne. Tą farbą trzeba umieć malować, ponieważ wszelkie nierówności są od razu widoczne. Stosuje się ją na tynk, beton, drewno, tapety, cegłę.

Farba lateksowa zawiera kauczuk. Idealnie nadaje się do pomieszczeń z większą wilgotnością, typu łazienka, kuchnia. Służy do malowania płyt gipsowo- kartonowych, wiórowych, MDF, tynku oraz cegły. Farba lateksowa tworzy cienką matową lub też połyskującą powłokę. Bardzo szybko schnie i jest odporna na działanie promieni słonecznych. Jej wadą jest wysoka cena.

Coraz rzadziej w użyciu można spotkać farby klejowe, których spoiwem są różne rodzaje klejów. Farby takie są trwałe, ale trudne w utrzymaniu, w czystości. Farby te wchłaniają zbyt duże ilości wilgoci, dlatego też należy unikać ich stosowania w łazienkach oraz kuchniach.