Płyty gipsowo- kartonowe stały się w ostatnich czasach bardzo modnym elementem wystroju wnętrz. Jednym z ich zastosowań jest podwieszany sufit

Jest to materiał niedrogi, a zarazem ekologiczny i bardzo dobry jakościowo. Płyty w kolorze zielonym przeznaczone są do pomieszczeń o większym natężeniu wilgotności, natomiast płyty w kolorze białym do pomieszczeń suchych.

Samo podwieszenie na ruszcie jednopoziomowym polega na zamocowaniu płyt gipsowo- kartonowych do konstrukcji, która składa się z metalowych profili. Zanim rozpocznie się montaż należy podjąć decyzję na jakiej wysokości ma znajdować się sufit podwieszany.

Jeśli w suficie podwieszanym mamy zamiar ukryć tylko i wyłącznie kable do oświetlenia, wystarczy aby odległość wynosiła 10 -12 cm, ale jeśli ma on również ukryć inne instalacje, dobrze jest zostawić odległość, która wyniesie ok. 20 cm.

Do montażu sufitu podwieszanego potrzebne są: poziomica, wkrętak, młotek, szlifierka do cięcia profili, nóż do cięcia płyt kartonowych, nitownica do kołków rozporowych, jak również same kołki, metalowe profile, płyty gipsowo- kartonowe, wkręty samogwintujące do metalu oraz do płyt gipsowo- kartonowych, wieszaki kotwowe, haki, łączniki krzyżowe.

Pierwszą czynnością jest wyrysowanie linii, do której będą przymocowane profile przyścienne, a montuje się je za pomocą kołków szybkiego montażu. Profile do stropu montowane są za pomocą haków. Jeżeli chcemy zawiesić sufit na odległości ok. 12 cm wystarczy zamocować w stropie haki podtrzymujące profile połączone ze sobą wkrętami samogwintującymi. Jeżeli odległość ma być większa same haki nie wystarczą. Należy użyć regulowanych wieszaków kotwowych, z prętami mocującymi. Pręt posiada oczko, przez które, za pomocą kołków, przymocowany jest do stropu. Po zakotwieniu pręta należy od dołu włożyć wieszaki kotwowe. W dolnej części wieszaka są haki, które to podtrzymują wewnętrzne krawędzie profili i tak trzymają cały profil.

Płyty mocuje się do profili wkrętami samogwintującymi co 25 cm. Wkręcając wkręt przewierca się profil oraz płytę, łącząc je w ten sposób.