Płyty gipsowo-kartonowe najczęściej są wykorzystywane do wykańczania poddasza.

Płyty gipsowo-kartonowe są świetnym materiałem wykończeniowym, który doskonale sprawdza się w roli ostatecznej okładziny. Ich podstawowymi zaletami są gładkość, równość, niepalność i łatwość montażu. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku są różne rodzaje płyt, które nadają się do zupełnie innych zastosowań. Mamy dla Was krótki poradnik na temat wyboru tego materiału.

Płyty gipsowo-kartonowe ? multum zastosowań

Płyty gipsowo-kartonowe, zwane w skrócie płytami g-k, są bardzo wdzięcznym materiałem okładzinowym. Możemy je stosować w budownictwie ogólnym, ale najlepiej sprawdzają się oczywiście przy wykańczaniu mieszkań i domów jednorodzinnych. Wykonawcy lubią na nich pracować, bo łatwo poddają się obróbce, nie trzeba ich wyrównywać, a przy odrobinie inwencji można z nich wykonać prawdziwe cuda.

Najczęściej płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są do budowy ścian i sufitów. Czasami inwestorzy decydują się także pokryć nimi gotowe już ściany z betonu, aby w ten sposób zaoszczędzić środki na tynkowaniu i wyrównać powierzchnię. Płyty są także podstawowym elementem wykończeniowym w budownictwie szkieletowym.

Płyty g-k nie wymagają w zasadzie przygotowania podłoża ? układa się je na specjalnych stelażach, których budowa zależy od rodzaju ściany czy sufitu. Prace postępują dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych robót murarskich, a ściana po wykonaniu i nałożeniu cienkiej warstwy gładzi jest praktycznie od razu gotowa do malowana. To znaczna oszczędność czasu.

Z płyt g-k można wykonywać praktycznie wszystkie elementy dekoracyjne, w tym zabudowy stelaży instalacyjnych w łazienkach, konstrukcje samonośne na sufitach czy zabudowy garderobiane. Lista zastosowań płyt jest ogromna.

Jakie są rodzaje płyt g-k?

Płyty gipsowo-kartonowe dzielimy w zależności od warunków, w jakich mogą być stosowane. Podstawowym produktem są płyty typu A, zwane dawniej GKB. Używamy ich wsuchych pomieszczeniach, gdzie względna wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Możemy z nich budować ścianki działowe i sufity w sypialniach, salonie i pozostałych ? suchych ? strefach domu.

Kolejne płyty, typu H2 (dawniej GKBI) mają charakterystyczny zielony kolor i są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mokrych lub o bardzo podwyższonej wilgotności ? łazienkach i kuchniach, a także w garażach. Płyty te są zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, który chroni je przed wnikaniem wilgoci o poziomie nawet 85% przez 12 godzin.

Ważne! Trwałe zawilgocenie pomieszczenia zniszczy nawet płytę GKBI ? dlatego nie stosuje się jej np. w piwnicach, gdzie wymagane są tradycyjne tynki.

Jeśli zamierzacie umieścić płyty w miejscach, które będą narażone na zachlapanie (np. prysznic), dodatkowo trzeba je zabezpieczyć tzw. folią w płynie.

Płyty typu F (GKF) to materiał o podwyższonej odporności ogniowej. Takie płyty gipsowo-kartonowe możemy z powodzeniem zastosować do wykonania obudowy kominka lub zbudowania ścianki działowej w kotłowni. Ich tajemnica tkwi w zazbrojeniu włóknem szklanym.

Ważne! Płyty F nie wolno stosować w pomieszczeniach wilgotnych. Do tego służą płyty typu FH2.

Różne wymiary

Płyty gipsowo-kartonowe różnią się między sobą także wymiarami. Najczęściej dostępne są te o szerokości 1200mm i długości 2000, 2400, 2600 i 3000mm. W składach budowlanych znajdziemy jednak także małe płyty, które idealnie nadają się do tworzenia niewielkich zabudów lub naprawy ubytków.

Kolejne różnice widać w grubości. Najcieńsze, 6,5mm, nadają się tworzenia zabudów łukowych, ponieważ dość dobrze się wyginają. Do wykańczania ścian używamy płyt o grubości 9,5mm, a do budowy ścianek działowych i sufitów 12,5mm. Osoby stawiające na solidność konstrukcji i jej dobre właściwości akustyczne powinny natomiast wybrać płyty o grubości 15mm.

Pamiętajcie też, aby podczas kupowania płyt sprawdzać, czy mają one fabryczne fazowanie krawędzi. Znacznie ułatwia ono szpachlowanie połączeń. W przeciwnym razie będziemy musieli samodzielnie wyprofilować płytę lub zlecić to wykonawcy, co podniesie koszt robocizny i wydłuży czas pracy.