Płaski dach - problem, a może sposób na oszczędności?

W budownictwie od zawsze mamy do czynienia z modą i zmieniającymi się okresami stosowania konkretnych rozwiązań. Jeszcze w latach 70. i 80. normą było budowanie w Polsce domów z płaskimi dachami, tzw. kostek. Później nastała era dachów spadzistych, często kopertowych, o nierzadko bardzo fantazyjnych kształtach. Od pewnego czasu dekarze obserwują jednak powrót mody na dachy płaskie. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania i czy faktycznie płaski dach może być bezproblemowy w użytkowaniu?

Wady dachów płaskich ? czy tylko problemy ze szczelnością?

Od razu musimy podkreślić, że kwestia nieszczelności dachów płaskich pozostaje dziś już tylko mitem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo bardzo nowoczesnych i pewnych rozwiązań, które przy umiejętnym ich zastosowaniu praktycznie eliminują obawy o przeciekanie poszycia. Kluczem do sukcesu jest tu jednak wybranie doświadczonej i kompetentnej ekipy dekarskiej, a także unikanie zbędnego oszczędzania na materiałach.

Ważne! Oczywiście nie jest tak, że współcześnie wykonywane płaskie dachy są całkowicie wolne od problemu przeciekania. To się niestety nadal zdarza, ale niemal zawsze ma związek z nieprawidłowym wykonawstwem. Stropodach ? bo tak fachowo powinniśmy nazywać płaską powierzchnię dachową ? pod naporem obfitych opadów deszczu, a szczególnie zalegającego śniegu, może sprawiać zdecydowanie więcej kłopotów niż jego spadzisty odpowiednik. 

Aby uniknąć takich sytuacji, projektant dachu powinien w rozsądnej skali przewymiarować rozwiązania mające chronić stropodach przed działaniem wilgoci. Taniej jest bowiem już na etapie wykonawstwa dołożyć materiałów uszczelniających i zamontować nieco więcej wpustów dachowych niż później usuwać skutki przeniknięcia wody do wnętrza stropu i powierzchni mieszkalnej. Projektant powinien również przewidzieć odpowiednio duży spadek dachu w kierunku odpływów wody.

Z pewnością do wad dachów płaskich należy zaliczyć konieczność ich odśnieżania, ale tylko w przypadku bardzo obfitych opadów oraz długo utrzymującego się mrozu. Kolejnym problemem jest nagminne wręcz zamarzanie instalacji odprowadzającej wodę z powierzchni dachu. Dlatego w nowoczesnym budownictwie stosuje się już ogrzewanie systemu, np. w postaci kabli grzejnych. Oczywiście przekłada się to na podwyższenie kosztów budowy i późniejszej eksploatacji.

Zalety płaskich dachów ? nie tylko efektowny wygląd

Wymienione wady dachów płaskich w praktyce można dość łatwo wyeliminować, co jest bardzo dobrą informacją dla wszystkich, którym marzy się nowoczesny budynek o bardzo efektownym kształcie. Nie da się bowiem ukryć, że gros inwestorów wybiera projekty z płaskim dachem wyłącznie dlatego, że są one wyjątkowo urodziwe. Polakom najwyraźniej znudziły się klasyczne ?dworki? i ?stodoły?, co przekłada się na duży wzrost liczby projektów ze stropodachami.

W trakcie budowy często okazuje się także, że płaski dach jest po prostu tańszy w budowie niż jego spadzisty odpowiednik. Oczywiście mamy tu na myśli dachy kopertowe, wyposażone dodatkowo w różne wariacje wykończeniowe. Naprawdę skomplikowany dach pokryty dachówką ceramiczną może kosztować nawet blisko 100.000 złotych, a w dodatku jest bardzo wrażliwy na wszelkie błędy wykonawcze, które ujawniają się po latach. W przypadku dachu płaskiego odpada nam oczywiście koszt dachówki lub innego pokrycia, skomplikowanej więźby i okien dachowych. Nawet konieczność zamontowania bardziej zaawansowanego systemu odprowadzania wady nie równoważy tych różnic.

Przykład! Dach płaski można także dużo lepiej zagospodarować. Po jego zbudowaniu otrzymujemy całkiem pokaźną powierzchnię, na której da się urządzić np. taras. Nierzadko inwestorzy decydują się także na umieszczenie na stropodachu ogrodu zimowego, a nawet basenu. Płaski dach może także służyć za miejsce montażu centrali klimatyzacyjnej lub wentylacyjnej, bardzo rozbudowanych systemów solarnych, włącznie ze zbiornikiem CWU. Oczywiście wymaga to dostosowania systemu do polskich warunków klimatycznych, ale nie jest niemożliwe do wykonania.

Płaski dach z trawnikiem?

Od kilku lat hitem w nowoczesnym budownictwie staje się tworzenie tzw. zielonych dachów. Są firmy specjalizujące się w zakładaniu na stropodachu trawników, a nawet całych ogrodów. Oczywiście roślinność jest przystosowana do rzadszej pielęgnacji. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku konieczności spełnienia wymogów planu zagospodarowania przestrzennego, które określają minimalną powierzchnię biologicznie czynną działki.

Co sądzicie o płaskich dachach? Podobają się Wam, a może kojarzycie je jedynie z czasami szarego budownictwa w Polsce lat 70. i 80.? Doceniacie zalety stropodachów czy raczej skupiacie się na ich wadach? Czekamy na Wasze komentarze.