Urządzenia te przeznaczone są do cięcia prostoliniowego drewna i materiałów drewnopochodnych. Stosuje się je również przy cięciu niektórych tworzyw sztucznych i metali lekkich. Przy budowie i wykończeniu domu wykorzystywane są przy np. cieciu i przycinaniu desek, płyt OSB lub blatów kuchennych i elementów więźby dachowej.

W zależności od mocy silnika i średnicy tarczy tnącej, zakres grubości przecinanych materiałów mieści w się granicach 45-75 mm. O jej jakości i efektywności decyduje dobór odpowiedniej tarczy do rodzaju przecinanego materiału. Zazwyczaj dołączone do pilarki tarcze służą do zgrubnego przecinania drewna. Jeżeli zamierzamy ciąć inne materiały, powinniśmy dokupić także dodatkowe tarcze.

Jak kupować Pilarkę

Funkcje różnych modeli pilarek są bardzo zbliżone, i przy wyborze odpowiadającego nam modelu kierujemy się głownie maksymalną grubością przecinania.

Jeśli pilarka ma być wykorzystywana do cięcia innych materiałów niż drewno czy materiały drewnopochodne, warto wybrać model z regulacją obrotów, która pozwoli na optymalny dobór prędkości cięcia.

Wszystkie pilarki wyposażone są w regulację głębokości cięcia oraz umożliwiają przecinanie pod kątem 0-45 stopni.

Większość z nich ma również króciec umożliwiający podłączenie odkurzacza pochłaniającego pył. Przydatnym dodatkiem jest też wskaźnik laserowy wyznaczający linie cięcia. Warto też zwrócić uwagę na sztywność stopki. Zbyt wiotka nie zapewni precyzyjnego cięcia wzdłuż wyznaczonej linii.