Piła łańcuchowa wydawałoby się że jest to sprzęt używany w specjalistycznych pracach jak np. przy wyrębie drewna czy w tartaku. Nic bardziej błędnego. Urządzenia te doskonale też przydadzą się w naszym domu. Gdzie jak wiadomo pracy nie brakuje. Jeżeli posiadamy kominek lub palimy drewnem, albo wykonujemy drobne roboty renowacyjne w domu lub w ogrodzie warto zaopatrzyć się w ten sprzęt.  A sami się przekonamy jak to usprawni nam wiele prac.

Bogata oferta sprzętu daje możliwości doboru piły odpowiadającej naszym oczekiwaniom. Przy tym warto pamiętać, że te urządzenia mają bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Zatem jest to inwestycja na lata. O wyborze wielkości piły powinny decydować dwa podstawowe parametry: pojemność skokowa oraz moc.  Dla osób nie mających doświadczenia z pracą z tym sprzętem polecam urządzenie o mniejszej mocy, gdyż łatwiej się nim operuje. Pozatym do drobnych prac domowych wystarczy sprzęt amatorski. Idealnym urządzeniem w tym wypadku będzie piła łańcuchowa o mocy silnika elektrycznego 2000 W. Rozmiar prowadnicy zależy od średnicy i twardości drewna. Do przygotowania (pocięcia) drewna na opał wystarczy prowadnicy o długości 40 cm. oraz łańcuch poruszający się z prędkością 12 m/s. Tego typu parametry posiada sprzęt typowo do domowego użytku.  Pozatym liczy się też wyważenie ponieważ ma duży wpływ na lekką i płynna jej pracę. Innym cechami jakie powinno posiadać nasze urządzenie to :

- prostota w obsłudze;

- niski poziom drgań uchwytów;

- waga urządzenia- najlepiej około 5-6 kg.

Bezpieczeństwo pracy to ważny element przy pracy z piłą. Jak doradzają specjaliści nie należy wykonywać nią pracy bezpośrednio na ziemi. Nie dość że jest to bardzo nie wygodna dla nas pozycja to jeszcze możemy narazić łańcuch piły na uszkodzenie. Warto tez zabezpieczyć się w odpowiednie akcesoria takie jak: rękawice ochronne, okulary oraz ochraniacze na uszy. Profesjonaliści polecają okulary czarne z poliwęglanu lub bezbarwne , które poprawiają  widoczność, osłaniają przed trocinami, a także nie zaparowują i odporne są na zarysowania. Co do rękawic ochronnych to przede wszystkim wygoda i komfort pracy. Tutaj można polecić rękawice antyprzecięciowe nakrapiane lub wzmocnione strechem.  Te ostatnie charakteryzuje krój  i zapięcia na rzepy wokół nadgarstków zwiększające bezpieczeństwo pracy. Rękawice tego typu przydadzą się również do wielu prac w domu i ogrodzie.