Piaskowiec jest bardzo efektownym materiałem dekoracyjnym.

Mieszkania i domy Polaków przeszły w ostatnich kilkunastu latach prawdziwą rewolucję. Obrzydliwe, znane z PRL-u materiały wykończeniowe, takie jak linoleum czy wszechobecna boazeria, zastępujemy nowoczesnymi i stylowymi elementami. Prawdziwym hitem okazały się przede wszystkim imitacje cegły, a także piaskowiec. Ten ostatni jest względnie tani, a bardzo efektowny i świetnie nadaje się do nadawania wnętrzu rustykalnego, nowoczesnego charakteru. Warto jednak pamiętać, że o piaskowiec trzeba odpowiednio dbać już na etapie jego układania.

Polacy pokochali płytki kamienne

Oczywiście do wykańczania wnętrz używa się kamieni naturalnych, w tym piaskowca, w formie specjalnie przygotowanych płytek. Bez problemu kupimy je w każdym markecie budowlanym czy w sklepach internetowych i stacjonarnych. Dostępne są w ogromnej gamie wykończeń, kolorów, faktur. Ich wspólną cechą ? w odróżnieniu od chociażby płytek ceramicznych ? jest ocieplanie wnętrza i nadawanie mu bardzo przytulnego charakteru.

Ważne!

Najpopularniejsze są płytki w rozmiarach 30x30x0,8 cm, 30,5×30,5x1cm, 30x60x1,5 cm, 40x40x1 cm, 50x50x1,5 cm. Większe formaty także są dostępne, ale one nie sprawdzają się raczej w domach i mieszkaniach, gdzie mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń ? zbytnio by ją przytłaczały.

Zdecydowanie najbardziej prestiżowo prezentują się płytki granitowe lub marmurowe, jednak w ich przypadku barierą nie do pokonania dla większości Polaków okazuje się cena. Jest to po prostu bardzo drogie rozwiązanie. Dlatego właśnie najczęściej wykorzystuje się u nas imitacje gipsowe (są mało efektowne, dlatego raczej ich nie polecamy) lub płytki wykonane z piaskowca. Są piękne, naturalne i świetnie nadają się do wnętrz, w których chcemy osiągnąć efekt rustykalny. Kładzie się je nie tylko na ścianach, ale także ozdabia nimi kominki czy kuchenne barki.

Jak położyć piaskowiec na ścianie w domu?

Płytki z piaskowca układa się bardzo prosto i poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący majsterkowicz. Podstawą jest dobry klej. Producenci płytek zalecają stosowanie specjalnej chemii, która jest dedykowana konkretnemu materiałowi. W praktyce jednak można także sięgnąć po zwykły klej elastyczny.

Układanie zawsze poprzedzamy dokładnym wyrysowaniem wzoru, jaki chcemy zastosować. Jeśli piaskowcem ma zostać pokryta cała ściana, wówczas musimy rozplanować to w taki sposób, aby ewentualne docinki znalazły się w narożnikach. Warto zatem zacząć pracę od środka powierzchni. Pamiętajmy, aby ściana została przedtem zagruntowana i oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, co zapewni klejowi odpowiednią przyczepność.

Czy trzeba impregnować piaskowiec?

Odpowiedź jest jednoznaczna ? trzeba! Choć wiele osób, w tym wykonawców sądzi, że impregnować należy jedynie piaskowiec narażony na działanie czynników atmosferycznych, to w praktyce warto to zrobić również w przypadku materiału kładzionego wewnątrz budynku. Dlaczego? Ponieważ piaskowiec ma porowatą powierzchnię i jest bardzo nasiąkliwy.

Ważne!
Oczywiście w domu ten drugi problem nie występuje, jednak bardziej kłopotliwy okazuje się kurz. Osiada on we wszystkich zakamarkach powierzchni piaskowca i po kilku latach może całkowicie przykryć naturalny blask kamienia.

Impregnując piaskowiec gwarantujemy sobie, że nie będzie się on tak mocno brudzić, ponieważ jego powierzchnia stanie się antystatyczna. Impregnację należy przeprowadzić natychmiast po ułożeniu kamienia i powtarzać ją co kilka lat. Stosujemy do tego specjalne oleje wysokiej jakości, które są tanie i bardzo wydajne, a naprawdę wydatnie wpływają na końcowy efekt.

Piaskowiec i wszelkie inne naturalne materiały pięknie prezentują się na ścianie domu i stają się mocnym akcentem wnętrza przykuwającym uwagę naszych gości. Musimy więc do sprawy podejść kompleksowo, aby mieć pewność, że efekt będzie dokładnie taki, jak go sobie wymarzyliśmy. Powodzenia!