Jaki olej do klinkieru wybrać?

Cegła klinkierowa jest jednym z najpopularniejszych i najefektowniejszych elementów wykończeniowych dostępnych w branży materiałów budowlanych. Najczęściej zdobi nasze kominy, słupy, elewacje i ogrodzenia. Nie każdy jednak pamięta o tym, że w celu przedłużenia pięknego wyglądu cegły trzeba stosować specjalny olej do klinkieru. Przybliżymy Wam to zagadnienie.

Cegła klinkierowa ciągle w modzie

Olej do klinkieru stanowi swego rodzaju chemiczną ochronę cegły. W dużym uproszczeniu można go porównać do wosku stosowanego do zabezpieczenia karoserii samochodu. Każdy kierowca marzy przecież o lśniącym, prezentującym się jak nowe aucie. Dlaczego więc nie mielibyśmy cieszyć się efektownym wyglądem cegły klinkierowej stosowanej tak obficie w naszym otoczeniu?

Klinkier jest materiałem wyjątkowo wdzięcznym ? niemal gładka powierzchnia cegły wygląda bardzo dobrze, szczególnie na dużych powierzchniach. Nie bez znaczenia jest także długowieczność tego rozwiązania, która spycha na dalszy plan inne materiały wykończeniowe. Niestety, cegła klinkierowa jest dość droga.

Ważne! Dobrej jakości cegłę z klinkieru kupimy w cenie około 3 złotych za sztukę. Będzie to wyrób renomowanego producenta, który udziela gwarancji na odporność cegły na warunki atmosferyczne i drobne uszkodzenia mechaniczne.

Skoro więc inwestujemy w coś pięknego, ale jednocześnie drogiego, powinnyśmy także zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami codziennej eksploatacji. Cegła klinkierowa jest w końcu narażona na kontakt z deszczem, silnymi promieniami słonecznymi, śniegiem, mrozem, kurzem i błotem. To wszystko nie będzie jej straszne, jeśli tylko sięgniemy po środek chroniący powłokę cegły przed zniszczeniem.

Czym jest olej do klinkieru?

Olej do klinkieru (zwany też impregnatem) powinien być bezwzględnie stosowany przy każdej okazji układania cegły. Ma on w zasadzie dwie funkcje:

  • Ochronną ? nakłada się go przed fugowaniem spoin, aby później nie było problemu z czyszczeniem cegły;
  • Estetyczną ? dedykowany do klinkieru olej uwydatnia naturalne piękno cegły, ożywia jej kolor i zabezpiecza przed blaknięciem.

Każdy szanujący siebie i inwestora wykonawca na pewno zaproponuje zastosowanie oleju do klinkieru. Nie jest to środek drogi (kupuje się go zazwyczaj w dużych opakowaniach, a wydajność dobrej jakości olejów wynosi od 8 do 16 m2 z litra). Po pokryciu cegły olejem nabiera ona zupełnie innego wyglądu, charakterystycznie się błyszczy i po prostu lepiej się prezentuje.

Ważne! Bardzo ważną funkcją oleju jest także zmniejszanie chłonności podłoża. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania efektownego wyglądu cegły na lata.

Na co zwrócić uwagę wybierając olej do klinkieru?

Na rynku dostępnych jest masa olejów różnych producentów, niestety także takich, które nie gwarantują praktycznie żadnego efektu. Pamiętajmy, że olej musi zachowywać swoje właściwości przez dłuższy czas, a jego nakładanie jest dość uciążliwe, dlatego naprawdę nie warto inwestować w środki marnej jakości.

Zwróćmy uwagę, aby kupowany przez nas olej był ekologiczny. Musi się oczywiście nadawać do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Dobra wydajność także ma znaczenie, a najwygodniej i najtaniej jest kupować olej w dużych opakowaniach.

Na rynku znajdziemy także oleje mające nadać cegle określony efekt wizualny, np. mokry, błyszczący czy matowy. Nie musicie się tym szczególnie sugerować, ponieważ dobrej jakości środek  zawsze podkreśli piękno cegły.

Jak używać oleju do klinkieru?

Większość dostępnych  na rynku olejów jest gotowa do użycia zaraz po otwarciu opakowania. Będziecie musieli zaopatrzyć się w pędzel lub szmatkę. Zawsze na początek wypróbujcie działanie oleju w mało widocznym miejscu.

Ważne! Przed nałożeniem oleju konieczne jest dokładne oczyszczenie cegły z wszelkich zabrudzeń czy pyłów.

Olej nakładamy równomiernie, spokojnymi ruchami, bez wcierania. Nadmiar środka usuwamy zwykłą wodą. Jeśli mieliśmy do czynienia z bardzo chłonną powierzchnią, zabieg warto powtórzyć po kilku dniach. Powłoka zwykle schnie od 6 do 20 godzin.

Koniecznie podzielcie się też z nami efektem zastosowania oleju do klinkieru na Waszej cegle. Zdjęcia mile widziane!