Rozplanowanie naszej kuchni to jeden z aspektów, który będzie rzutował nie tylko na jej estetykę, ale też funkcjonalność. Odpowiednie ustawienie mebli  i sprzętów AGD to jeden z elementów komfortowego użytkowania naszego pomieszczenia kuchennego. Szczególnie jak dużo w nim przebywamy, przygotowujemy oraz spożywamy posiłki.

Ważnym aspektem na etapie projektowania i budowy jest również ustawienie okien i wejściowych drzwiw miejscu zaplanowanym na kuchnię. Źle zaplanowane okna mogą sprawić, ze pomieszczenie stanie się nie ustawne, a tym samym niefunkcjonalne a co za tym idzie niewłaściwie oświetlone. Wielkość i miejsce okna oraz parapet są szczególnie ważne. Z okien naszej kuchni niektórzy cenią sobie widok na świat zewnętrzny czyli na wejście i ulicę naszego obejścia. Daje to poczucie łączności ze światem zewnętrznym, ale też bezpieczeństwo. Niektórzy lubią mieć kontakt wzrokowy z ogrodem lub tarasem, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. W tym wypadku może okazać się to dużo ważniejsze niż obserwowanie ulicy.

Otwieranie okna w kuchni

Okna kuchenne ze względu na dobrą wentylację powinny być z możliwością ich otwierania. Ze względów funkcjonalnych powinny otwierać się do wewnątrz. W kuchniach na parterze mogą być uchylne, a zewnętrzne szyby zawsze można umyć stojąc na zewnątrz budynku. Gdy kuchnia posiada okno służące do wietrzenia to okno oświetlające blaty robocze może być nieotwieralne. Na piętrze nie montujemy wyłączenie uchylne lub nieotwieralne, bo będziemy mieli trudności z ich umyciem od strony zewnętrznej. Gdy pod oknem ma się znajdować parapet na poziomie blatu kuchennego, to okno powinno być uchylno-rozwieralne. Do wietrzenia pomieszczenia możemy je uchylić a do mycia otworzyć. Innym rozwiązaniem w tym wypadku może być okno w dolnej części nieotwieralne, a w górnej rozwieralne. W zależności od tego  jak głęboko jest okno osadzone w murze tym okno po otwarciu zajmie mniej lub więcej miejsca.

Zagospodarowanie miejsca pod oknem

To jak zaaranżujemy miejsce pod oknem w naszej kuchni zależy od jego wysokości. Gdy chcemy ustawić szafki kuchenne pod oknem to parapet okna powinien znajdować się minimum na wysokości 85 cm od podłogi. Zdarza się że ta wysokość usytuowania okna jest wyższa, szczególnie gdy przyszły użytkownik jest wysoki. Tego typu planowane podwyższenie światła okna trzeba uzgodnić na etapie projektu naszego domu. Gdy pod oknem planujemy zlewozmywak, należy pamiętać o parametrach jego baterii. Średnio baterie sztorcowe maja wysokość około 12-15 cm, ale ze względów nowoczesnych trendów są też wyższe egzemplarze. Dlatego przy wyborze baterii należy wziąć pod uwagę, aby nie przeszkadzała  w otwieraniu okna. Gdy parapet znajduje się powyżej czubka baterii ( na wysokości około 20 cm powyżej zlewozmywaka) to nie będziemy mieli problemu z otwieraniem okna. Gdy nasz wybór padł na baterie ścienne, to pamiętajmy, że pod kranem muszą się zmieścić czajnik i garnek.

Wysokość stołu kuchennego zazwyczaj wynosi 75 cm. Dlatego parapet okna przy którym chcemy usytuować stół nie powinien być niższy od tej wysokości. Okno też nie powinno być zbyt wysoko. Siedząc przy stole nasz poziom widzenia jest na wysokości 120 cm. Dlatego wysokość parapetu powinna uwzględniać możliwość podziwiania widoku z okna.
Pod oknem nie umieszczamy kuchenki gazowej. Gdyż podmuch powietrza z otwartego okna może zagasić płomień palnika i gdy kuchenka nie ma zabezpieczenia przeciwypływowego to gaz będzie się ulatniał. Pod oknem możemy umieścić elektryczna kuchenkę.

Parapety w naszej kuchni

Przede wszystkim estetyka parapetu musi być dostosowana do wystroju pomieszczenia. Parapet powinien też być funkcjonalny w użytkowaniu. Zlewozmywak pod oknem to parapet najlepiej pokryć materiałem odpornym na wilgoć, jak na przykład płytki ceramiczne, marmur syntetyczny czy konglomerat kamienia. Materiałem odpornym na wilgoć i wodę jest parapet z drewna klejonego warstwowo.