Okna dachowe mają zalety, ale i wady

Okna dachowe już od wielu lat są dla inwestorów najprostszym sposobem na zapewnienie doświetlenia na poddaszach użytkowych. Są dość praktyczne, względnie tanie i stosowane powszechnie w budownictwie jednorodzinnym. Niestety, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad, które ujawniają się dopiero w czasie eksploatacji. Zbieramy dla Was w jednym miejscu wady i zalety okien dachowych.

Okna dachowe ? jakie mają zalety?

Zacznijmy od tego, że okna dachowe można montować w płaszczyźnie połaci, której kąt nachylenia wynosi od 15 do 90 stopni. To jeden z powodów, dla których zdobyły sobie one tak dużą popularność. Idealnie nadają się więc do domów z poddaszem użytkowym, w których niemożliwe lub nieopłacalne jest tworzenie lukarny. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w stosowaniu okien dachowych, ponieważ nie zmieniają one konstrukcji dachu – zwykle nie ma konieczności zmiany rozstawu krokwi czy wprowadzanie zmian w więźbie, oczywiście o ile okna zostały ujęte w projekcie budowlanym.

Okna dachowe mają jedną podstawową funkcję ? zapewniają doświetlenie poddasza i umożliwiają wymianę powietrza w trakcie wietrzenia. Większość modeli posiada oryginalne nawiewniki, których nie należy szczelnie zamykać (chyba, że mamy w domu wentylację mechaniczną).

Dużą zaletą okien dachowych jest także utrudniony dostęp do nich z zewnątrz, co podnosi bezpieczeństwo i praktycznie uniemożliwia włamanie się do domu z poziomu dachu.

Warto również docenić, że kąt nachylenia okna skutecznie ogranicza możliwość zaglądania do wnętrza domu przez wścibskich sąsiadów, co dla wielu z nas będzie ogromną zaletą. Dodajmy do tego także fakt, że okna dachowe w żaden sposób nie ograniczają powierzchni pokoju ? można pod nimi umieścić łóżko, biurko i w ten sposób zapewnić sobie doskonałe, naturalne oświetlenie.

Wady okien dachowych

To, co jest podstawową zaletą okien dachowych, w praktyce często okazuje się także ich największą wadą. Zacznijmy od kwestii związanych z nagrzewaniem się poddasza. Okna nie są dla słońca żadną barierą, w dodatku od nagrzanej szyby w pomieszczeniu bardzo szybko podnosi się temperatura. Praktycznie każdy użytkownik domu z oknami dachowymi narzeka na letnie przegrzewanie poddasza. Bywa, że na piętrze budynku nie można wręcz wytrzymać w ciągu dnia.

Rozwiązaniem tego problemu, ale tylko częściowym, jest stosowanie markiz zewnętrznych. Wewnętrzne rolety się w tej roli nie sprawdzają, ponieważ nie powstrzymują operowania promieni słonecznych na szybie, a to ona jest głównym przewodnikiem wysokiej temperatury.

Dla wielu osób poważną wadą okien dachowych jest fakt, że niesamowicie szybko się one brudzą, szczególnie w porównaniu do klasycznych okien ściennych. Regularne mycie nie wchodzi w grę z uwagi na utrudniony dostęp do okna z zewnątrz (szczególnie w przypadku produktów uchylnych, a nie obrotowych). W dodatku zimą na oknach zalega śnieg i ogranicza dopływ światła, dlatego trzeba go regularnie usuwać.

Błędy wykonawcze ? zmora właścicieli okien dachowych

Niestety, najwięcej wad okien dachowych ujawnia się w związku z ich niefachowym zamontowaniem i obrobieniem. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych narzeka na fakt, że poddasze wyposażone w tego typu okna szybko się wychładza. Powód jest prozaiczny ? samo okno nie stanowi dla ciepła żadnej bariery. Spora grupa wykonawców ma duże problemy z właściwym połączeniem okna z paroizolacją połaci dachowej, a także z jego fachowym zaizolowaniem od wewnątrz ? zimne okolice okien dachowych są zmorą.

Ważne! Na rynku są dostępne okna dachowe w wersjach przeznaczonych do domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Mają lepiej zaizolowane i uszczelnione ramy. Niestety, ich cena jest zwykle bardzo wysoka.

Złe zaizolowanie okna z zewnątrz (przy pomocy kołnierza) będzie w wietrzny dzień powodować znaczne ruchy powietrza w pomieszczeniu. Zdarzają się też problemy z przeciekaniem okien, ponieważ właściciele bardzo często zapominają o ich regularnym serwisowaniu, w tym regulacji.

Normą w słabo wentylowanych domach jest osadzanie się na oknach dachowych rosy, która szybko z nich spływa i kapie na podłogę, co może powodować niszczenie paneli czy parkietu. Sama rama okienna również nie jest zbyt odporna na działanie wilgoci, dlatego do pomieszczeń mokrych, takich jak łazienka, należy wybierać okna z ramą wykonaną z tworzywa, o czym wielu wykonawców i inwestorów po prostu zapomina.

Okna dachowe nie są zatem idealnym rozwiązaniem, ale w praktyce w domach dysponujących poddaszem użytkowym trudno jest znaleźć dla nich alternatywę. Dlatego podstawą jest tutaj dbanie o fachowy montaż i późniejsze serwisowanie okien.